DUYURULAR

“Türk Milleti, ATATÜRK’ün Adını ve Eserlerini Emaneti Olan Cumhuriyet’le Birlikte Sonsuza Dek Yaşatacaktır!”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Hava Limanı’nın dev bir millet bahçesi yapılacağını açıklaması üzerine Eski Adalet Bakanı DSP Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki değerlendirmeyi yaptı:
“Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Hava Limanı’nın dev bir millet bahçesi yapılacağına ilişkin açıklaması, Kurtuluş Savaşının Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün adını, verildiği her yerden silme projesinin yeni bir örneğidir. Aslında büyük hava limanlarına eski devlet başkanlarının adının verilmesi, Paris’te Charles de Gaulle, New York’ta John F. Kennedy hava limanları gibi uluslararası örnekleri de olan bir uygulamadır. O nedenle Türkiye’nin en büyük hava limanına Atatürk adının verilmesi kadar doğal bir şey olamaz.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması, şu sorulara cevap verilmesini zorunlu kılmaktadır: Atatürk Hava Limanı dev bir millet bahçesi yapılacak genişlikte bir alana sahip olduğuna göre, İstanbul’da 3. Hava Limanı niçin yapıldı? Böyle bir genişliği olan, üstelik yalnız ülke içi değil, uluslararası hava ulaşımında da Atatürk adıyla yeri olan önemli bir hava limanı niçin yıkılıp yerine bahçe yapılıyor? Bunun hesabını kim verecektir?
Öyle anlaşılıyor ki 3. Hava Limanı, İstanbul’un hava limanları kapasitesini uluslararası ölçekte genişletmenin yanında başka amaçlar için de vesile olarak kullanılmak istenmektedir. Daha önce adının değişmeyeceği güvencesini vermeksizin yenisini inşa etmek üzere Atatürk Kültür Merkezi’ni yıkmakla, birçok şehirde inşa edilen yeni statlara, spor ve kültür merkezlerine –öncekilerden farklı olarak– Atatürk adını vermemekle ortaya konulan tutum, Atatürk Hava Limanı’nın bahçe hâline getirilmesiyle sürdürülecektir. Bu, AKP iktidarının Atatürk’ün Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışından Büyük Zafere ve Cumhuriyetin kuruluşuna kadar giden süreçte ulusal bayramlarla kutlanan günleri unutturma çabalarının devamıdır. Başta Atatürk olmak üzere, Cumhuriyet’in kurucuları ile bu sonu gelmeyen hesaplaşmanın, onu yapanların kin ve intikam duygularını tatminden başka hiç kimseye hiçbir yararı yoktur. Kaldı ki Türk Milleti, en büyük evlâdının adını ve eserlerini emaneti olan Cumhuriyet’le birlikte sonsuza dek yaşatmakta kararlıdır.”

Diğer Haberler

DSP Genel Başkanı AKSAKAL, SP Genel Başkanı KARAMOLLAOĞLU’nu Ziyaret Etti.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Siyasi Partiler, Milletvekili ve Yerel Yönetim Seçimleri ile Yüksek Seçim …