Tam Bağımsız Türkiye’nin Akdeniz’deki Kalesiydi!

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, KKTC Lideri Rauf DENKTAŞ’ın 5. ölüm yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. AKSAKAL mesajında şunları söyledi:

“Kıbrıslı soydaşlarımızın efsane lideri, büyük devlet adamı, Kıbrıs davasının “Toros”u ve KKTC’nin birinci Cumhurbaşkanı Rauf DENKTAŞ’ı ölümünün 5. yılında saygıyla anıyorum.

O, Tam Bağımsız Türkiye’nin Akdeniz’deki kalesiydi.

Egemen sistemin yeni dünya düzeni hayallerine karşı Türkiye’nin çıkarlarını ön planda tutarak direnen, ve hatta “hayatı pahasına” direnen Kıbrıs Fatihi ECEVİT’in cephe yoldaşı DENKTAŞ, Demokratik Sol Parti var oldukça minnetle ve şükranla anılacaktır.

DSP var oldukça hiç bir güç Kıbrıslı kardeşlerimize yeniden mezalim yaşatamayacaktır.

Cenevre görüşmelerinin sürdüğü bu günde DENKTAŞ’ın ölümünden önce Kuzey Kıbrıs halkına yönelik sözlerinin bir kısmını KKTC Yöneticilerine yeniden hatırlatmak isterim:

“Kimse sen şuraya git, buralar senin diyemez.Kimseye böyle bir hak tanımayacağız tanımıyoruz. Kendinizden emin olunuz “Anavatana Güveniniz” ana vatanın bir ağacının yaprağına bile zarar gelmemesi için titiz davranınız, duygulu davranınız. Anavatana gelecek her zarar biliniz ki on misli ile belki de yüz misli ile bize de zarar verecektir. Hepinizin de bu düşünceler ile bu yola devam etmesini temenni ederim. Bu bağımsızlık yoludur, egemenlik yoludur, vatan yoludur, devlet yoludur, Türklük yoludur, “Türkiye yoludur!”

Bu hizmeti verirken kendimizden emin olalım. Kimseye muhtaç olmadığımızın bilinci içerisinde yaşayalım. Önümüzdeki yıllarda gelmekte olan.. dünyayı sarmakta olan ekonomik zorlular ile karşılaşacağız. Ekonomik zorlukları atlatabilmek de elimizdedir. “Aman” diyerek cepheyi bırakarak sırt dönmek olmaz, “Varız!” diyerek problemlerin üzerine yürümemiz gerekir. Problemleri, üzerine yürüyerek halledeceksiniz. Halledilemeyen problem yoktur.. olmaz olmaz demeyin .

Devlet haysiyettir, namustur, ciddiyettir, bir varlıktır. Evlat gibi varlıktır.”