DUYURULAR

Ahmet Ziya Aktaş
PM Üyesi

Biyografi

1940 yılında Erzincan /Kemaliye - Yeşilyurt köyünde doğan A. Ziya AKTAŞ, ODTÜ’de İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1962 yılında BS ve 1963 yılında MS derecelerini almıştır. Fulbright bursu ile 1966 yılında gittiği ABD’nin Lehigh Üniversitesinde 1969 yılında Ph. D.derecesini kazanmıştır. Aynı yıl ODTÜ’de Hesap Bilimleri Bölümü (Computing Sciences Department) bünyesinde göreve başlamıştır. Bölüm ad ve içerik değişikliği ile 1977 yılında Bilgisayar Mühendisliği Bölümü (Department of Computer Engineering) adıyla ODTÜ’ de yeniden kurulmuş; bu yeni Bölümün ilk Başkanı Doç. Dr. A Ziya AKTAŞ olmuştur. 1973 yılında Yazılım Mühendisliği alanında Doçent unvanı alan Dr. AKTAŞ, 1978 yılında da Türkiye’de (Bilgisayar Mühendisliği)  dalındaki ilk Türk profesörü unvanını almıştır. Bilgi sistemleri analiz ve tasarımı (Structured Analysis and Design of Information Systems) konulu bir kitabı uluslararası Prentice-Hall firması tarafından 1987 yılında ABD’de basılmıştır.

Doçent olarak 1973-74 ders yılında Viyana Teknik Üniversitesinde araştırma çalışmaları yapan AKTAŞ, 1977-1981 ve 1983-1988 yılları arasında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanlığı yapmıştır.1981-1983 yıllarında ABD Purdue Üniversitesi’nin Indianapolis kampüsünde (IUPUI) ziyaretçi profesör olarak ders vermiştir. Prof.AKTAŞ, 1988 yazında ODTÜ’deki idari görevini bırakıp kısmi statüye geçerek STRABİS Bilgi Sistemleri A.Ş.adlı teknik danışmanlık şirketinin genel müdürlük görevini üstlenmiş, aynı zamanda ODTÜ’deki öğretim üyeliği görevini de sürdürmüştür. 1991 yılında tekrar tam-gün statüye dönen Prof.AKTAŞ, 1992-1995 yılları arasında ODTÜ öğretim üyeliği yanında, Devlet İstatistik Enstitüsü (DIE) Bilgi Sistemlerinden sorumlu Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

1995 Genel Seçimlerinde DSP İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girmiş, 1999 Genel Seçimlerinde tekrar seçilmiştir. TBMM’de DSP Grup Yönetim Kurulu üyesi; TBMM Sanayi,  Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi ve Başkan Yardımcısı; TBMM Bilgi ve Bilgi Teknolojileri Grubu (Bilgi Grubu) Başkanı; PAB (Parlamentolar Arası Türk Birlik Grubu) üyesi ve Başkan Yardımcısı olarak TBMM’de görev yapmıştır. Ayrıca, Türkiye-ABD Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı da olmuştur.

Prof. AKTAŞ, 1999 yılında Rahmetli Bülent ECEVİT Başbakanlığında kurulan 56’ıncı T.C. Hükümetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yapmıştır.

Prof. AKTAŞ, Kasım 2002 - Ağustos 2003 döneminde Yüce Bilgi Sistemleri Başkanlığı yapmıştır.  Eylül 2003 tarihinden itibaren Çankaya Üniversitesinde önce Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı, daha sonra Rektör Vekili ve Rektör olarak görev yapmıştır. Eylül 2008 tarihinden itibaren Başkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde 2012 yılına kadar Bölüm Başkanı olarak görev yapmıştır. Halen aynı Bölümde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

TBD (Türkiye Bilişim Derneği) Ömür Boyu Hizmet Ödülü ve BMO (Bilgisayar Mühendisleri Odası) Onur Ödülü sahibi olan Ziya Aktaş,  uluslararası SDPS (Society for Design and Process Technology) nin Fellow düzeyindeki üyesidir. TBD ile ACM adlı uluslararası dernek üyesidir.

İngilizce ve Almanca bilen Prof. Dr. Ziya AKTAŞ evli ve iki çocuk ve dört torun sahibidir.

Halen DSP Parti Meclisi üyesidir. 2016 yılında kurulan Rotary Club of Ankara International kurucu üyesidir ve Yönetim Kurulu üyesidir.

DSP Akademisyenler Kurulunun Başkanlığını yapmaktadır.

Check Also

AKSAKAL’DAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Öğretmenlerin …