DUYURULAR

GÜZTOKLUSU: “Kıbrıs Türkleri Bu Unutkanlığı Unutmayacaktır.”

DSP Genel Başkan Danışmanı Murat GÜZTOKLUSU, KKTC Başbakanı Ersin TATAR’ın Türkiye ziyaretinde yaptığı açıklamalar üzerine bir değerlendirme yaptı. “Kıbrıs denildiğinde yediden yetmişe herkesin aklına doğrudan ECEVİT gelirken, KKTC Başbakanının bunu değerlendirmeleri arasına almaması aymazlıktır.” dedi.

Son yıllarda Doğu Akdeniz’de ortaya çıkan ve Türkiye’yi gittikçe dışlayan gelişmeler 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın ne kadar yaşamsal önemde olduğunu en belirgin bir biçimde gözler önüne sermiştir.
Durum bu haldeyken Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan KKTC Başbakanı Sayın Ersin TATAR, Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip ERDOĞAN ile birlikte yaptığı basın açıklamasında, 1960 Garantörlük anlaşmasından ötürü Merhum Başbakan Adnan MENDERES ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü ZORLU’yu anarken, Kıbrıs’ta 1963 kanlı olaylarında ve 1967 krizinde işletilmeyen garantörlüğü 1974 Nicos Sampson darbesinden sonra cesaretle uygulayan merhum Başbakanımız ve partimizin doğal önderi Bülent ECEVİT’in adını ağzına bile almaması yalnız bizi değil, bütün kadirşinas halkımızı yaralamıştır.

Ulusumuzun ve onun yavru vatandaki ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türkleri bu “Unutkanlığı” kolay unutmayacaklardır.
Oysa, ECEVİT’in Barış harekatı olmasaydı yalnız KKTC değil, değerli Amiral Cem GÜRDENİZ’in düşünce hayatımıza kazandırdığı “MAVİ VATAN” kavramı Doğu Akdeniz’de tamamen hayal olacaktı.
Bu vesile ile 20 Temmuz -16 Ağustos 1974 tarihleri arasında yaklaşık bir ay süren KIBRIS BARIŞ HAREKATI’ndan 45 yıl sonra onun unutulmaz Başbakanı Değerli Genel Başkanımız Bülent ECEVİT’i ve Tüm Kıbrıs şehitlerimizi rahmet ve minnetle anmayı görev sayıyoruz..

Diğer Haberler

“Gündemi Kaybeden Her Şeyi Kaybedecektir!”

DSP Genel Başkanı AKSAKAL, İstanbul İl Örgütü ile video konferans yoluyla bayramlaştı. Konuşmasına iyi bayramlar …