DUYURULAR

Genel Başkanımız Aksakal 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü mesajı yayımladı

DSP LİDERİ AKSAKAL:  “GAZETECİLERİN EKONOMİK SORUNLARI  BİR DEVLET PROJESİYLE ÇÖZÜLMELİDİR”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü, bu yıl da ülkemizin sıcak ve yoğun gündemi altında kutlanmaktadır. Çalışan gazetecilerin sorunlarının artarak sürdüğü günümüzde, yılların sorunu olan ‘nitelikli eleman istihdamı’ ve gazetecilerin mesleki sorunlarının yanı sıra, sosyal güvencelerinde yaşanan sıkıntılar, maalesef yine devam etmektedir.

10 Ocak 1961’de yürürlüğe giren 212 Sayılı yasa, gazetecilerle ilgili çalışma koşullarına iyileştirmeler getiren özelliği ile yeni bir dönemin de başlangıcı olarak tarihimizdeki yerini almıştır. Ancak, üzerinden geçen 55 yılın sonunda, gazetecilerin yetersiz kalan yasalardan doğan sorunlarının giderilmesi konusunda hala somut adımların atılmayışı da, işin üzücü boyutudur. Gazetecilerin mesleki yıpranmalarından doğan haklarının yeniden gündeme getirilmesi ve çalışan gazetecilerin ekonomik sorunlarının bir devlet projesiyle mutlaka çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Sosyal güvencesi olmadan çalıştırılan birçok gazetecinin olduğu günümüzde, işverenlere de rahat nefes almalarını sağlayacak ve istihdamı özendirecek çalışmaların yapılması da kaçınılmazdır.

Bilindiği üzere gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü çalışmayı gerektiren bir meslektir. Bu onurlu mesleğin sorunlarının giderilmesi günümüz Türkiye’sinde ivedilikle yapılması gereken işlerin başında gelmektedir. ‘Haber ve bilgi akışı’ sağlayan insanların çalışma koşullarının iyileştirilmesi acilen gerekmektedir.

Öte yandan son dönemde gazetecilere yapılan baskı Türkiye’yi dünyada gazetecileri hapse atan ülke konumuna düşürmüştür. Yaptıkları haberlerden dolayı demir parmaklıklar arkasına gönderilen gazetecilerimiz başta olmak üzere, sadece işlerini yapmalarından ötürü hapislere konulan bütün gazetecilerimizin özgürlüklerine kısa süre içerisinde kavuşmalarını umuyorum.

Gazetecilerin özgür olmadığı, özgürce çalışmalarına imkân verilmediği, düşüncelerin yasaklanıp, sansürlendiği toplumlarda demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Gazetecilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi, tüm çalışanlarının sosyal güvenceye kavuşturulması, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması ve temel hak ve özgürlüklerin evrensel standartlara kavuşturulması dileğiyle, bütün çalışan gazetecilerin gününü kutluyorum.

Önder AKSAKAL

DSP Genel Başkanı

Diğer Haberler

AKSAKAL’dan Çağrı: “1974’de yapmadığımızı yapma mecburiyetinde bırakmayın.”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder AKSAKAL Kanal 5 televizyonunda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. …