DUYURULAR

“FİKİRLERİN SONSUZA KADAR YAŞAYACAK”

Büyük devlet adamı, Demokratik Sol Parti’nin onursal lideri, demokratik sol düşüncenin kurucusu, eski başbakanlarımızdan Bülent ECEVİT, vefatının 13. yılında devlet mezarlığındaki kabri başında anıldı.
Anma törenine DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, DSP Başkanlık Kurulu üyeleri, DSP Parti Meclisi Üyeleri, DSP Ankara İl Yöneticileri, CHP Grup Başkanvekili Engin ALTAY, CHP’li bir grup milletvekili ve vatandaşlar katıldı.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, yaptığı konuşmada, ECEVİT’in yalnızca DSP’lilerin değil tüm Atatürkçülerin onursal genel başkanı olduğunu söyledi.

Demokratik solcuların, DSP’yi, beyaz güvercinli mavi bayrağı, al bayrağın yanında sonsuza kadar yaşatacaklarının sözünü veren AKSAKAL, “bu yoldan son nefesimize kadar dönmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL’ın açıklaması şu şekilde:

“Saygıdeğer basın mensupları, demokratik sol düşüncenin kuramcısı Bülent ECEVİT’in değerli yol arkadaşları, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

13 yıl önce aramızdan ayrılmıştı ECEVİT.

Bugün burada onun mücadelesine yoldaşlık yapmış, onun ilkelerini yaşama geçirmek için her türlü fedakarlığa göğüs geren yol arkadaşları olarak toplanmış bulunuyoruz.

Bu ülkenin yetiştirdiği büyük devlet adamı, Türkiye’nin başbakanı, sadece Demokratik Sol Partililerin değil tüm Atatürkçülerin onursal Genel Başkanı olan Bülent ECEVİT’in hedefi;

Ezen ve ezilenin olmadığı, çokça üretip hakça paylaşılan insanca-hakça bir düzende, Tam Bağımsız Türkiye’nin yaratılması ve sonsuza kadar yaşatılmasıydı.

Bu uğurda uluslararası egemen sistemin emperyalist politikalarına karşı, deyim yerindeyse göğsünü siper etmiş, canını feda etmişti.

O, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz bekçisi, gerçek bir Cumhuriyetçi, gerçek bir Halkçı, Milliyetçi, Devletçi, Laiklik ilkesine “inançlara saygı” kavramını yükleyen gerçek bir Devrimci’ydi.

Değerli ECEVİT, Onursal Genel Başkanım;

18 yıl önce bıraktığın Türkiye’den tek bir eser kalmadı.

Ne adalet, ne hukuk ne de güvenle bakabileceğiniz bir gelecek bıraktılar.

Ekonomisi düzlüğe çıkarılmış, tüm komşularıyla huzur içinde yaşayan, huzurlu bir toplum yapısıyla bıraktığın Türkiye bugün siyasi ve ekonomik olarak belki de tarihinin en kritik döneminden geçiyor.

96 yıllık cumhuriyetin tüm kazanımları birer birer satıldığı gibi ülkeyi yöneten iktidar sahiplerinin kendileri ve yakınlarının çıkarına yönelik politikaları, her alanda ahlaki çöküntünün zeminini oluşturdu.

Binlerce yıllık geçmişi olan ve yüzlerce yıl üç kıtada hüküm sürmüş asil Türk milletinin bugün getirildiği nokta, milletin birliğini, toplumun dirliğini ve vatanın bölünmez bütünlüğünü kaybetme aşamasındadır.

Ama Demokratik Sol felsefeyi bir yaşam biçimi haline getirmiş demokratik solcular, Atatürk’ün bizlere emaneti olan cumhuriyetimizi, senin kurduğun Demokratik Sol Parti’yi ve beyaz güvercinli mavi bayrağı, rengini şehitlerimizin kanından almış şanlı al bayrağımızın yanında sonsuza kadar yaşatacaklardır.

Biz demokratik solcular olarak, seninle birlikte çıktığımız yolda senin ışığınla, büyük Önder ATATÜRK’ün izinde yılmadan, yorulmadan, inançla ve kararlılıkla yürüyeceğimize söz vermiştik, bu sözümüzden kanımızın son damlasına, son nefesimize kadar dönmeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz.

Mekanın cennet olsun, ruhun şâd olsun.

Rahat uyu Karaoğlan.”

 

 

 

Diğer Haberler

DSP Başkanlık Kurulu’ndan Asgari Ücret Açıklaması

DSP Başkanlık Kurulu Genel Başkan Önder AKSAKAL başkanlığında toplandı. Türkiye ve dünya gündemine ilişkin konuların …