DSP’den YENİ AKİT’e : İftiralarla Bir Yere Varamazsınız!

DSP Genel Başkan Yardımcısı İhsan FEYZİBEYOĞLU, Yeni Akit adıyla yayın yapan bir gazetenin 57. Hükümet Dönemini ve ECEVİT’i hedef alan iftiralarla dolu haberine karşı bir açıklama yapmıştır.

Demokratik Sol Parti Ekonomi’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İhsan FEYZİBEYOĞLU açıklamasında şunları belirtti:

30 Ocak 2017 tarihli Yeni Akit Gazetesi’nin birinci sayfasında merhum Bülent Ecevit’in bir fotoğrafına yer verilmiş ve ‘Koltuğu için 65 milyar Dolar’ı HORTUMLATMIŞ  (!) başlıklı bir haber yayınlanmıştır.

Başlığın altında,

“Bülent Ecevit’in, başbakanlığı döneminde, MİT ve BDDK’nın bankaların içinin boşaltılmasıyla ilgili raporuna ‘Beni iktidardan mı etmeye çalışıyorsunuz’ dediği ve hortuma göz yumduğu ortaya çıktı.” (!) 

“ECEVİT’in Başbakanlık resmi kayıtlarına bile aldırmadığı raporda, Avrupa’daki  bankalara 65 milyar dolar parayı kaptıran Türkiye’nin en büyük holdingleri, medya gurubu ve bazı generallerin de isimleri ve hesapları birer birer tespit edilerek anlatılmış.”

“MİT arşivinde bulunduğu belirtilen raporun yeniden devletin yetkili birimlerine ve 28 Şubat davasının ekonomik ayağını inceleyecek Savcıya iletilmesinin, 28 Şubat döneminde yaşanan ekonomik vurgunun üzerindeki sis perdelerini de kaldıracağı belirtiliyor.”

ifadelerine yer verilmiştir.

İddia tümüyle asılsız ve dayanaksızdır.

Ülkemize çok önemli hizmetleri geçmiş büyük bir siyaset ve devlet adamına vefatından 12 yıl sonra yapılmış  çirkin bir iftiradır!

Merhum Ecevit’i tanıyanların ve bankacılık konularına aşina olanların bu gazeteye ve çirkin iftirasına itibar etmeyecekleri bilinmekle birlikte bazı hatırlatmalar yapılmasında yarar görülmüştür.

Evvela belirtmek gerekir ki pek çok alanda ve özellikle mali sektörle ilgili konularda önceki hükûmetlerin sürüncemede bıraktıkları yasal düzenlemeler merhum Bülent Ecevit başbakanlığındaki 57. Hükûmet döneminde gerçekleştirilmiştir.

Haberde ismi geçen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu  (BDDK) tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini korumak, bankalar ve özel finans kurumlarının piyasa disiplini içerisinde sağlıklı, etkin ve dünya ölçeğinde rekabet edebilir bir yapıda işleyişi için uygun ortamı yaratmak bu sayede ülkenin uzun vadeli büyümesine ve istikrarına katkıda bulunmak amacıyla özerk bir kurum olarak 31 Ağustos 2000 tarihinde kurulmuştur.

Kişilerin servetindeki artış ile gelirinin kıyaslanmasını öngören, gelirle açıklanamayan servet artışlarını sorgulamayı amaçlayan, gelişmiş ülkelerin hepsinde var olan, bir vergi sisteminin en temel yasası olan, kamuoyunda “Nereden Buldun?” kanunu olarak bilinen yasa da merhum Bülent Ecevit’in başbakanlığı döneminde çıkarılmıştır.

Bu kanunu Akit gazetesinin en başından itibaren desteklediği AKP iktidara  gelir gelmez 2003 yılında yürürlükten kaldırmıştır.

Yeni Akit gazetesi yöneticilerini gerçekle hiçbir ilgisi olmayan haber hakkında derhal bir düzeltme ve açıklama yapmaya davet ediyoruz.