DUYURULAR

“DSP Türkiye’nin Ortak Aklıdır.”

Demokratik Sol Parti Başkanlık Kurulu Genel Başkan Önder AKSAKAL başkanlığında video konferans yoluyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda Türkiye ve dünya gündemindeki son gelişmeler ele alındı, COVID-19 salgını sürecinde uygulanan tedbirler ve salgının toplumsal etkileri masaya yatırılarak Demokratik Sol program çerçevesinde değerlendirildi. DSP Akademik Kurul Başkanı ve PM Üyesi Doç. Dr. Çetin GÖKSU’nun da davet edildiği toplantıda Sağlıklı Kentler döneminin artık başlatılması gerektiği, bilimin öncülüğünde yürütülecek çalışmaların öncelikle bir kenarda sessizce bekleyen Üniversiteler aracılığıyla planlanması gerektiği vurgulandı.

Başkanlık Kurulu toplantısında belirlenen ve değerlendirilen sorunların çözüm önerilerinin kamuoyu ile paylaşılması benimsendi. Buna göre;

  • Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılarak egemenliğin millete devredilmesinin 100. Yılında Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm milletimize ve dünya çocuklarına kutlu olsun.
  • Tüm dünya’da olduğu gibi ülkemizde de süregiden Koronavirüs pandemisi ile mücadelede siyaset kurumu bilimin arkasından yürümeli, halkın ihtiyaçlarını karşılama noktasında yapılanların “selden kütük kapmak” anlayışıyla değil, inanç değerlerimizin merkezinde bulunan bir anlayışla, yani “bir elin verdiğini diğer el görmemelidir” düsturuyla yapılmasına dikkat edilmelidir.
  • Bugün gerek hükümetin, gerekse yerel yönetim birimlerinin yapılan yardımları boy boy resimlerle paylaşma yarışını, konunun gerekli ciddiyetinden uzak, tamamen siyasi rant devşirme yarışına dönüştürdüklerini üzülerek izlemekteyiz.
  • Hükümet ve bazı belediyeler arasındaki kısır çekişme toplumun da ayrışmasına zemin oluşturmakla kalmadığı gibi halkın siyaset kurumuna ve demokrasiye olan inançlarında erozyona sebebiyet vermektedir. Bu durum toplumsal huzurumuzun bozulması adına son derece kaygı vericidir.
  • Bilimin öncülüğünde Sağlıklı Kentler dönemi için hazırlıklar yoğunlaştırılmalı, kentlerin dengeli hale getirilmesi ve birçok konuda suskunlaştırılmış Üniversiteler derhal sistemin içerisinde yerlerini alarak öncelikle penceresinden güneş giren yapılaşmanın yani güneş mimarisinin önü açılmalıdır.
  • Ekonomik – Sosyal Bilim Kurulu ivedilikle oluşturulmalı, 44 gündür sokak yüzü görmeyen 65 yaş ve üzeri yurttaşlarımızın olası psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklarının önüne geçilmeli, hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlılığı dönemlerinde 65 yaş ve üstü yurttaşlarımız için sokağa çıkma serbestisi getirilmeli, bu süreç onlar için egzersiz yapma, psikolojik rehabilitasyon zamanı olarak değerlendirilmelidir.
  • Demokratik Sol Parti Türkiye’nin ortak aklıdır. Geliştirdiğimiz Cumhuriyetkent Umudun Projesi hayata geçirildiğinde, mutlu ve müreffeh bir toplumda kardeşliğin, dayanışmanın, hakça paylaşmanın milli birliğimize ve ulusal bütünlüğümüze ne denli olumlu yansımaları olduğu yaşanarak görülecektir.
  • Bunca olumsuzluklar içerisinde idrak edeceğimiz mübarek Ramazan ayının milletimize ve tüm inananlara hayırlar getirmesini, içinde bulunduğumuz sıkıntılı süreçlerin en az zararla bir an önce giderilmesine vesile olmasını yüce Allah’tan dileriz.

Diğer Haberler

DSP Parti Meclisi Toplandı.

DSP Parti Meclisi, Genel Başkan Önder Aksakal başkanlığında bugün yapıldı. Toplantı Covid-19 tedbirleri kapsamında Parti …