DUYURULAR

DSP seçim çalışmasına Antalya’dan başladı

Ankara Barolar Birliği Salonu’nda düzenlediği görkemli törenle aday tanıtım toplantısını gerçekleştiren, Demokratik Sol Parti (DSP) seçim çalışmasına da hızlı başladı.

AKSEKİ

Seçim çalışmasına Antalya’da başlayan DSP’nin ilk durağı Akseki ilçesi oldu. Buradaki seçim çalışmasına katılan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Akseki Belediye Başkan Adayı Remzi Atasever ile halkı selamladı.

İBADİ

“ÜRETİCİ BİR ÇAY PARASINI NASIL ÖDERİM HESABINI YAPMAYA BAŞLADI”

Akseki’den sonra İbadi’ye geçen DSP Genel Başkan Önder Aksakal, DSP İbadi Belediye Başkan Adayı Mustafa Kozanoğlu ile esnaf ziyareti yaptı. Esnaf ziyaretinde konuşan Aksakal şunları söyledi: “Antalyalı doğumlu olduğun için bütün Antalyalılar hemşerim sayılır. İki ittifak adı altında ittifak oluşturuldu. Halkı, oluşturulan bu ittifaka çağırıyorlar. Fakat bu ittifak tekrardan bozulacak. Diğer seçimlerde olduğu gibi. Bunlar, siyaset yapamaz hale geldikleri için birbirlerinin koluna girerek ve birbirinden destek alarak seçime gidiyorlar. 31 Mart bir kırılma noktası değil, bir stratejidir. Kırılma noktası 3 Kasım 2002 seçimidir. Ecevit’in Kuzey Irak’ın işgaline engel olduğu için iktidardan uzaklaştırıldığı dönemdir. Bunlar Salih Müslim’i Ankara da kırmızı halı ile karşıladılar. Peşmerge’yi topraklarımızdan Kobani’ye zafer nidaları ile geçirdiler. Şıvan Perveri konuşturdular. Ne oldu sonunda bunun doğru olmadığını anlayarak bu yaptıklarından vazgeçtiler. Şimdiki politika Türkiye’nin toprak bütünlüğü açısından doğru bir politikadır. Hükümet ekonomik olarak battı. Artık işi yürütecek bir durumda değil. Eskiden köyde üretenlerin ceplerinde çay parası olurdu. Şimdi çiftçi üretici bir çay parasını nasıl öderim hesabı yapmaya başladı. Buna bir muhalefet yapılması gerekilirken ama ortada muhalefet partisi yok. Memleket elden gidiyor, vatan bölünme noktasına gelmiş. Onlar oylar bölünmesin derdine girmiş. Bunlar bu söylemle algı yaratmaya çalışıyorlar. Bu algı operasyonudur.

“ÜRETMELİYİZ, KENDİMİZE YETER HALE GELMELİYİZ”

“Atatürkçüyüm diyenler, Atatürk’e küfür edenleri aday göstermiş, Meclis’e sokmuş. Sağcı adaylara sığınan parti bizi oy bölmekle suçluyor. Atatürkçü dediğiniz, demokrat ve adaletli olur. Halkımız bu yaşananları, bu dayatmaları ve çarpıtılanları görüyor. Üretmeliyiz, kendi üretimimizle kendimize yeter hale gelmeliyiz. Ülkenin yüzde 85’i açlık sefalet içinde yaşıyor. DSP nerden çıktı diyenlere söylüyorum; DSP bu ortamdan çıkmıştır. Daha iyi bir ilçe için, paylaşılır bir ilçe için DSP’yi mutlaka iktidara getirmelisiniz. Yerelde oylarınıza talibiz. Ülkücü işareti yaparak milliyetçi olunmaz. Milliyetçilik Ecevit gibi vatanına, halkına sahip çıkılarak yapılır. İktidarı 2023 re değiştireceğiz. Fakat önce muhalefeti değiştireceğiz. Hep birlikte yanlış bir politika izleyen iktidarı eleştiren bir muhalefeti birlikte yaratmalıyız. Onun için 31 Mart bizim için önemlidir”

MANAVGAT

Seçim çalışmaları kapsamında uğradığı üçüncü ilçe olan Manavgat’ta halkı selamlıktan sonra DSP seçim ofisini ziyaret eden Genel Başkan Aksakal, burada bulunan basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“31 MART KIRILMA NOKTASIDIR”

Aksakal, “31 Mart seçimleri Türkiye için bir dönüm noktasıdır görüşüne karşı farklı bir bir görüş savunuyoruz; 31 Mart bir kırılma noktasıdır. İki partili yapı tek adamlık rejimi hayata geçirmek içindir. Her ne kadar parlamento da çokça parti var ise de, parlamento tek elden yönetiliyor. Bir partinin söylemleri geçerli kılınıyor. Bizim Atatürk’ten öğrendiğiniz en değerli rejim cumhuriyet rejimidir. İktidara geldiğimizde bu rejimi koruyacağız. 17 yıldır iktidarı yöneten ya da iktidarı yönettiğini iddia eden Ak Parti 31 Mart’ta farklı bir tablo ile karşılaşacaktır. Bu bağlamda emanet ettiğimiz belediyeleri 31 Mart gecesi geri alacağız. Bu seçimlerin halkımıza, bölgemize hayır getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin sosyal medya üzerinden yürütülen propagandayı sorması üzerine Aksakal, “Adeta ‘tüfek çıktı mertlik bozuldu’ dönemini yaşıyoruz. Şimdi de ‘sosyal medya çıktı mertlik bozuldu’ diyebiliriz. Çünkü ortada birçok trol dolaşıyor” dedi.

“BEKA SORUNU VARSA BUNU DA 17 YILDIR BU ÜLKEYİ YÖNETENLER YARATMIŞTIR”

CHP ile olan tartışmaları soran bir başka gazeteciye de Aksakal, şu cevabı verdi: “Bizim hiçbir parti ile sorunumuz yok. Bu partinin kriterlerini taşıyan herkesi aday gösteriyoruz. Seçim ortamına girdik artık hiçbir polemiğe girmek istemiyoruz. DSP bu seçimlerde 400’un üstünde yerde aday gösterdi. Dışarıdan partimize geçen kişi sayısı 22’dir.  Yani bu şekilde DSP seçime hazırlıksız yakalandı denilemez. DSP özünde irtifak sistemine karşı olmuştur. Bizim saray diye bir kavramımız yok. Devleti yöneten her kurum ile görüşüyoruz. Bunu manipüle edenler var. Ülkede beka sorunu olan bir devlet teslim etmedik AKP’ye Bir beka sorunu olduğunu iktidardakiler söylüyor. Eğer bir beka sorunu varsa 17 yıldır ülkeyi yönetenler bu beka sorununu yaratmıştır. Gerçekte bir koltuk beka sorunu var. Bunlar ancak birbirine dayanarak koltuklarını korumaya çalışıyorlar. Solukları 31 Mart’ta yetmeyecektir.”

SERİK

“HALKTAN YOĞUN İLGİ”

Manavgat’tan Serik’e geçen DSP Genel Başkanı Aksakal’ı Serik girişinde 100 araçlık konvoy karşıladı. Serik merkez boyunca halkın çok yoğun sevgi gösterisiyle karşılaşan Aksakal, seçim ofisini açtıktan sonra burada bir konuşma yaptı. Aksakal şunları söyledi:

“Her zamankinden çok birliğe ve kardeşliğe ihtiyacımız var. Bizi 17 yıldır yok etmeye çalışan bir uluslararası sistem ile savaşıyoruz. Bu millet 10 bin yıldır bu toprakların sahibidir. Kimse bizi 1071 dayandırmasın. Uluslararası emperyalistler bu topraklara göz dikmiş. Bu millet var olduğu sürece bu toprakları hiç kimse ele geçiremez. 33 yıldır üç defa devleti yönettik. Emperyalistlere en büyük dersi Bülent Ecevit vermiştir. ABD’ye karşı da yine tek kafa tutan Ecevit olmuştur. Bunlar saldırılarından vazgeçmediler. Bu ülkenin gerçek yurtseverleri, vatanseverleri burada Seriktedir. Serikli bitti demeden hiçbir şey bitmez. DSP nereden çıktı diyorlar. DSP halkın hep aklında, hep gönlünde hep yüreğindeydi.  Bizler oylar bölünmesin değil, vatan bölünmesin diye buradayız. Hepinizi bu meydanda daha çoğalan bir kalabalıkla görmeyi arzuluyorum. Bu kalabalığın 31 Mart gecesinde hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

AKSU

AKSU’DA COŞKULU KARŞILAMA

Aksu halkı DSP seçim aracını kalabalık bir kitle ile coşkuyla karşıladı. Kırmızı kurdele keserek buradaki seçim ofisini açan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal 31 Mart gecesi Aksu’yu alacaklarını söyledi. Aksakal, “Bizi yok etmeye çalıştılar. Seçimlere sokmamaya çalıştılar. Ama yılmadık, yıkılmadık daha güçlü geliyoruz.  Be dediler; ‘Ecevit öldü DSP bitti’ dediler. Bende Atatürk öldü CHP bitti mi diyorum. Ecevit gibi binlerce DSP’li var ve onlar sayesinde DSP bayrağımız hep dalgalanacak. İktidar ne yaptı; ekonomiyi öldürdü, insanların cebinde para pul bırakmadı. En önemlisi de sevgi bırakmadı sevgi. Biz Ecevit’ten önce sevgiyi öğrendik. Siyasette dürüst olmayı ve dürüst kalmayı öğrendik. Gerçek milliyetçi olmayı öğrendik” dedi.

MURATPAŞA

Aksu’dan Muratpaşa’ya geçen Genel Başkan Aksakal, buradaki seçim ofisini açarak, o günkü programına son verdi.

Diğer Haberler

TOPRAK BENLİ: “Demokrasilerde Meslek Örgütü Kapatılmaz”

               DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan TOPRAK BENLİ, …