DSP Lideri AKSAKAL Demokrat Parti’yi Ziyaret Etti.

 

DSP Genel Başkanı sayın Önder AKSAKAL, Parlamento dışında bırakılan partileri ziyaret programının ikinci durağı Demokrat Parti’deydi.

AKSAKAL’ı Demokrat Parti Genel Merkezinde Genel Başkan Gültekin UYSAL, Genel İdare Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Dursun AKDEMİR, Ahmet UYANIK ve Muhammet KELLECİ karşıladılar.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye 16 Nisan 2017’de gerçekleştirilen Anayasa Referandumu sonrası yeni bir sürece girmiştir. Söz konusu değişikliklerin yasal düzenlemeleri yani Uyum Yasaları 6 ay içerisinde çıkarılması zorunlu iken, bugün dahil henüz bu konularda ne olacağı hususu belli değildir. Esasen iktidar partisi milletvekillerinin dahi bunlardan haberdar olduklarını zannetmiyorum. Oysa gerek Seçim Yasalarında, gerek Siyasi Partiler Yasasında önemli ölçüde değişiklik yapılması gerekiyor. Biz Demokratik Sol Parti olarak toplumun bir oldu-bitti ile karşı karşıya kalacağını düşünüyoruz. Meclis İç Tüzüğünde yapılan değişiklikler sonucunda milletvekillerinin bile bu konuları detaylarıyla tartışabilmelerinin önü kapatılmıştır. O zaman parlamento dışında bırakılan partiler olarak bir diyalog zemini oluşturup, olası tehlike ve sıkıntıları halka aktarmak ve toplumun haberdar olmasını sağlamak zorundayız. Geçmişte devleti yönetmiş ve gelenekleri olan siyasi partiler olarak bu konuda sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum.”

15 Eylül’de DSP Başkanlık Kurulu’nun yayınladığı bildirinin içeriğini ve gerekçelerini dosya halinde DP Genel Başkanı Gültekin UYSAL’a veren AKSAKAL, Seçim Barajının kaldırılması, Siyasi Partiler arası seçim ittifaklarının yasallaştırılması, Cumhurbaşkanı Adayı belirleme yönteminin seçmen iradesini tahakküm altına almasına ve tercihlerinin alenileştirilmesine sebep olmayacak şekilde belirlenmesi, Siyasi Partilere yapılan hazine yardımına, seçimlere katılma yeterliliğine sahip tüm partilerin dahil edilmesi konularının mutlaka gözetilmesini istediklerini belirtti.

AKSAKAL konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Önümüzde hem yerel yönetim seçimleri hem de milletvekili genel seçimleri var. Eğer yasal düzenlemeler yapılmazsa özellikle yerel yönetim seçimlerinde parlamento dışındaki partilerin belirlenecek ilkeler çerçevesinde bir seçim ittifakı çalışması yapmasını önemsiyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de her siyasi partinin mutlaka kendi adayını çıkarması, seçimin ikinci tura kalmasıyla, bugün dayatılan anti demokratik sistemin yeniden normalleşmesine katkı koyacak bir aday etrafında toplanılması gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin UYSAL’da ziyaretten duydukları memnuniyeti belirterek, FETÖ ‘nün 15 Temmuz darbe girişimiyle Türkiye’de devlet geleneğinin, kurum ve kuruluşların büyük bir sarsıntı yaşadığını, ülkemizde yeniden milli mutabakat siyaseti diyebileceğimiz bir siyaseti benimseyerek, bu çerçevede buluşmanın milletimiz ve devletimiz adına önemli olduğu kanaati içindeyiz bu diyalog zemininin oluşturulmasını ve geliştirilmesini önemsediklerini belirtti.

Demokrat Parti ziyaretinde AKSAKAL’a Genel Başkan Yardımcıları Dr. Hasan ERÇELEBİ ve Hasan UĞURTÜRK eşlik ettiler.