DUYURULAR

DSP Kurucu Genel Başkanı Rahşan ECEVİT Hakkında Skandal Paylaşıma Suç Duyurusu

Ordu / Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz’ın, Rahşan Ecevit hakkında skandal paylaşımı sebebiyle Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Av. Onur İSTE ve Basın, Yayın ve İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan TOPRAK BENLİ ile DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem MERCAN ve çok sayıda partili Çağlayan Adliyesi’nde Tuncay Kiraz hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu sonrası Av. Onur İSTE tarafından basın açıklaması metni okundu.

”Bildiğiniz üzere, Demokratik Sol Partimizin Kurucu Genel Başkanı saygıdeğer büyüğümüz Rahşan ECEVİT, 17 Ocak 2020 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Onun ölümü sağcısından solcusuna, alevisinden sünnisine toplumun her kesimini derinden üzmüştür. Rahmetli Hanımefendi bize, başbakanımız rahmetli Bülent Ecevit’in emanetiydi.

Ancak belirtelim ki, bugünlerde sıkça yapılageldiği üzere, Rahşan Hanım’ı sadece Bülent ECEVİT’in eşi ya da onun emaneti olarak tanımlamak Rahşan Hanım’a büyük bir haksızlık olacaktır.

– Rahşan Hanım, sadece büyük bir devlet adamının eşi değildir. Rahşan Hanım’ın kendisi de oldukça önemli bir siyasi figürdür.

– Siyasi figür olmasının yanında, Rahşan Hanım, hem yazar hem de ressamdır.

– Rahşan Hanım, 1980 öncesindeki Cumhuriyet Halk Partisi içinde ilk ciddi kadın örgütlenmesini başlatan kişidir.

– Rahşan ECEVİT, Köylü Derneği’nin kurucusudur.

– Rahşan ECEVİT, bugün bütün siyasi partilerin kullandığı seçim otobüslerinin fikir annesidir.

-Rahşan Hanım, Demokratik Sol Parti’nin kurucu genel başkanıdır.

-Rahşan Ecevit, Demokratik Sol Parti’nin en uzun süre örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığını yapmış kişidir.

-Bugün demokratik sol felsefe varsa, Rahşan ECEVİT bu gerçekliğin en büyük mimarlarındandır!

Rahşan ECEVİT, bu müstesna özellikleriyle Türk kadınına örnek olmuş ve Türk kadınının sadece kocasının arkasında duran değil, kocasının yanında ve ona gerçek anlamda “eş” pozisyonda duran bir hayat arkadaşı olabileceğini tüm yaşamı boyunca göstermiştir.

Türk milleti kadirbilir bir millettir! Öyle olduğu içindir ki, vatanseverliğinden aklı başında kimsenin şüphe edemeyeceği Rahşan ECEVİT’in ölümü, Türk milletini derinden üzmüştür.

Ancak her milletten çıkabileceği gibi, bizim milletimiz içinden de, kendi siyasi kampını, yüksek vatanseverlik duygusunun üzerinde gören insanlar çıkabilmektedir. Bu insanlar, toplumu kamplara bölmeyi ve milletini sevmek yerine yalnızca partilerini sevmeyi alışkanlık haline getirmiş marjinal bir azınlıktan ibarettir!

Ordu’nun Korgun İlçesi’nin Belediye Başkanının sosyal medya hesabından yapılan paylaşım da, böyle marjinal bir düşüncenin ürünüdür. Korgun Belediye Başkanı’nın sosyal medya hesabından, müteveffa Rahşan Hanım’ın hatırasına hakaret edilmiştir. Ölmüş kişinin aziz hatırasına hakaret etmekten çekinmeyen terbiye yoksunu kişiler hakkında bugün Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunduk. Demokratik Sol Parti, küfürbazlara pabuç bırakmayacak ve bu suç duyurusunun takipçisi olacaktır.

Bizler, Demokratik Sol Parti’nin evlatları olarak, Rahşan Hanım’ın aziz hatırasını emanet almış bulunuyoruz. Gerçekte bu hatıranın sahibi aziz Türk milletidir. Bizler bu hatıranın sadece emanetçileriyiz. Bizler; ne demokratik sol fikre, ne Ecevitlere ne de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesine üç beş marjinal terbiye yoksununun dil uzatmasına izin vermeyiz!

Tüm kamuoyu bilmelidir ki, Demokratik Sol Parti, değerlerine dil uzatan herkese karşı en sert hukuki mücadeleyi vermeye kararlıdır.”

Diğer Haberler

Demokratik Sol Parti 36’ncı Yaşını Kutladı.

Demokratik Sol Parti 36’ncı yaşını coşkuyla kutladı. Kutlama törenine birçok partili, parti genel başkanları, diğer …