DUYURULAR

DSP İstanbul İl Kongresi Büyük Coşkuyla Gerçekleşti.

Demokratik Sol Parti İstanbul İl Kongresi Genel Başkan Önder AKSAKAL’ın da katılımıyla 06 Kasım 2016 Pazar günü Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezinde yapıldı.

İlçe örgütlerinin yoğun katılımı, kongreyi izlemeye gelen konukların ve yurttaşların ilgisi Demokratik Sol Parti’nin iktidar yolunda ayak sesleri olarak değerlendirildi.

Kongreyi açış konuşmasını yapan DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem MERCAN, kısa sürede tüm olumsuzluklara ve zorluklara karşın ilçe örgütlerinin oluşturulduğunu, var olanların güçlendirildiğini ve görevleri süresinde DSP’yi her platformda temsil ettiklerini söyledi. Milli ve dini bayramlarda partililerin ve yurttaşların arasında bulunduklarını ve çelenk sunumlarını da yaptıklarını anlatan MERCAN sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz DSP’li olmaktan her zaman gurur duyduk, çünkü insanı ve toplumu özgürleştirmek için DSP’ye yani bize ihtiyaç vardır. Hak ve olanak eşitliği için DSP’ye yani bize ihtiyaç vardır. Ayrımcılık tehlikelidir. Ateşin ta kendisidir. Geçmişte Sivas’ı, Maraş’ı, Madımak’ı unutmadık. Yugoslavya’yı, kardeşin kardeşi nasıl katlettiğini dün gibi hatırlıyoruz. DSP iktidarında bu kaygılarımız yoktu. Feodal yapı, kadın cinayetleri, çocuk istismarı sorunları çözülmeden toplum huzur bulamaz. DSP Meclise girecek ve huzuru tekrar sağlayacaktır” dedi. “Atatürk’ün yolunda, Ecevit’in ışığında, Genel Başkanımız Önder AKSAKAL’ın liderliğinde iktidara yürüyoruz. Kimseyi ayrıştırmadık, kategorize etmedik, Ne Mutlu Türküm demekten utanmadık.” diye konuşmasını sürdüren DSP İl Başkanı Çiğden MERCAN, tek vatan, tek millet, tek bayrak diyen, Cumhuriyetin gerçek değerlerini gerçekliklerle savunan bir partinin mensuplarıyız dedi.

Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL kongreye katılanları selamladıktan sonra konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye’nin 93 yıllı Cumhuriyet döneminde hiç olmadığı kadar örselendiği, hiç olmadığı kadar uluslararası alanda başı önde olduğu ve hiç olmadığı kadar görmezden gelindiği bir süreci yaşıyoruz. Bunun olabileceği hususunda bir tereddütümüz de yoktu esasen.. zira bugün iktidarda olanlar zaten bu taahhütlerle iş başına gelmişlerdi.” dedi. Konuşmasında güncel gelişmeleri de değerlendiren AKSAKAL, dokunulmazlıkları kaldırılan bazı milletvekillerinin çağrıldıkları halde ifade vermeye gitmemeleri üzerine gerçekleştirilen zorla ifadeye götürülmeleri olayları için şunları söyledi: “Bugün bu partinin temsilcileri dediler ki biz parlamentoda çalışmalarından komisyonlardan ve genel kurul çalışmalarından çekiliyoruz. Ben buradan aferin diyorum çok güzel.. Ülkenin geleceğine hizmet etme yolunda önemli bir açıklama. Buradan onları ayıplamıyorum. 7 Haziran seçimlerinde Türkiye’nin partisi bunlar’ diye kendi partilerine oy vermeyip bunlara barajı aştıran, saz çalıp türkü söylettirip ‘Türkiye’nin partisi’ diye dayatanları buradan lanetliyorum. Türkiye’nin partisiyim diyeceksiniz, solcuyum diyeceksiniz, halkçıyım diyeceksin, ülkede Kürt Sorunu var diyeceksiniz ama ağzınızdan bir kere feodal sistem, toprak ağalığı, toprak reformu geçmeyecek, benim karşımda sizler solcu olacaksınız. Ben Diyarbakır’a, Şırnak’a,  Hakkari’ye DSP ilçe örgütlerini açıp bayrağımı çekeceğim, sen gece gelip onları yırtıp atacaksın, kapısını penceresini indireceksin, ondan sonra bana demokrasiden, hukuktan, halktan, adaletten söz edeceksiniz. Hadi oradan.” dedi.

DSP İstanbul İl Kongresinde Türkiye gündemi üzerine diğer konularda da görüşlerini açıklayan AKSAKAL, 27 Kasım’da yapılacak olan 10. Olağan Kurultay’ın bir çıkış kurultayı olacağını, DSP’nin yeniden iktidara yürüyüşünün ilk adımı olacağını ve Demokratik Sol Parti’nin Ak Güvercinli mavi bayrağını iktidarın burçlarına dikeceklerini söyledi.

Kongreye çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı ve temsilcisi ile Beşiktaş Belediye Başkanı Murat HAZİNEDAR da izleyici olarak katıldı.

Sonraki Önceki
Slide 1 | 20161106_132918
Slide 2 | 20161106_141002 
Slide 3 | 20161106_141104 
Slide 3 | 20161106_140144 
Sonraki Önceki

 

 

Diğer Haberler

TOPRAK BENLİ: “Demokrasilerde Meslek Örgütü Kapatılmaz”

               DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan TOPRAK BENLİ, …