DUYURULAR

DSP Genel Başkanlığına Önder Aksakal Seçildi

DSP Olağanüstü Kurultayı Tes-İş Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan kurultayda, Divan Başkanlığına Genel Sekreter Hasan Erçelebi seçildi.

Kurultayın açılış konuşmasını yapan DSP Genel Başkanı Masum Türker, Genel Başkan olarak son 6,5 yıl içinde çok kişiye rozet taktığını belirterek, “Bugün sizin huzurunuza rozetsiz geldim. Çünkü Genel Başkan olarak rozeti hepinizin önünde kalbime takacağım.” dedi.

Türkiye’nin çok zor bir dönemeçten geçtiğini dile getiren Türker, ‘DSP seçime girmesin, oylar bölünmesin’ sözlerine inanmadığını ve bunun demokratik faşizm olduğunu vurguladı.

CHP ile yapılan koalisyon görüşmeleriyle ilgili de Türker, DSP’nin her yerde aday göstermesi ve kurumsal ittifak yapmak amacıyla görüşme yaptıklarını, şu anda Türkiye’yi kurtaracak tek partinin DSP olduğunu söyledi.

Genel Başkanlığı döneminde 135 bin sayfa okuduğunu vurgulayan Türker, bunun 30 bininin mesleğiyle ilgili, 7 bin sayfasının da Anayasa ile ilgili olduğunu söyledi.

Kendisine yönelik yapılan eleştiriler karşısında partisinin sahip çıkmadığını dile getiren Türker, bundan sonra gelecek Genel Başkana sahip çıkılmasını istedi.

Türker’in konuşmasının ardından Divan Başkanı Hasan Erçelebi, verilen süre zarfında Genel Başkan Yardımcısı Önder Aksakal’ın 243, Emrah Konuralp’ın 63 ve Zeki Sezer’in 58 delege tarafından genel başkanlığa aday gösterildiğini açıkladı.

Genel başkanlık seçiminin ilk turunda kayıtlı 636 delegeden 393’ü oy kullandı. Bu turda 2 oy geçersiz sayılırken, Önder Aksakal 235, Emrah Konuralp 95 ve Zeki Sezer ise 61 oy aldı. Bu turda adaylardan hiçbirisi salt çoğunluğa ulaşamadı.

Birinci tur oylamasının sonuçlarının açıklanmasının ardından Zeki Sezer adaylıktan çekildiğine ilişkin dilekçesini Divan’a iletti.

İkinci tur oylamaya 372 delege katıldı. Yine 2 oyun geçersiz sayıldığı bu turda Önder Aksakal 250, Emrah Konuralp ise 120 delegenin oyunu aldı.

Üçüncü tur oylamada 357 delege oy kullanırken, bunların 356’sı geçerli sayıldı. Son turda Emrah Konuralp 109 delegenin oyunu alabilirken, 247 oy alan Önder Aksakal DSP’nin yeni Genel Başkanı seçildi.

Olağanüstü kurultayın sonunda delegelere teşekkür konuşması yapan Aksakal, 2016 yılının DSP’nin ve demokratik solcuların olacağını söyledi.

Diğer Haberler

AKSAKAL’dan Çağrı: “1974’de yapmadığımızı yapma mecburiyetinde bırakmayın.”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder AKSAKAL Kanal 5 televizyonunda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. …