DSP Genel Başkanı AKSAKAL’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili olarak bir mesaj yayınladı. AKSAKAL mesajında şöyle dedi:

“8 Mart 1857’de çalışma koşullarının iyileştirilmesi için grev yapan kadın işçilerin fabrikalarına kilitlenmesi ve çıkarılan yangında 120 kadın işçinin yanarak can vermesiyle başlayan Dünya Emekçi Kadınlar Günü, dün yaşanan ve 7 kadın işçimizin aynı idealler için yürüdükleri yolda elim bir kaza neticesinde yaşamını yitirmeleri ile neredeyse aynı acıyı bizlere yaşatmıştır. Öncelikle bu kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve işçi sınıfına başsağlığı diliyorum.

Çalışanların hak ve çıkarlarının korunup kollanması konusunda yeterli demokratik ortamın olmadığı günümüz Türkiye’sinde şimdi bir de yapılacak olan Anayasa referandumu ile bu hak arama yollarının tamamen kapatılması, çalışanların ücretlerinin belirlenmesinde sadece Cumhurbaşkanı’nın keyfine ve inayetine sığınılması zorunluluğunun olması acıları katmerleştirmektedir.

Ama inanıyorum ki kadınlarımız, gerek fabrikalarda, gerek tarlalarda ve gerekse evlerinde çektikleri bu sıkıntıları ve haksızlıkları içlerine sindiremeyeceklerdir. Emekçi kadınlarımız kadının gücünü 16 Nisan’da sandıklara yansıtacak ve geleceğine sahip çıkacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm emekçi kadın kardeşlerimizin Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, sevgi, barış, huzur ve mutluluk dolu bir dünyada sağlıklı bir yaşam sürmelerini diliyorum.”