DSP Genel Başkanı AKSAKAL, KKTC’nin 34. Kuruluş Yıldönümünü Kutladı.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 34. yılı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

AKSAKAL mesajında şunları söyledi:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 1974 yılında gerçekleştirilen ve Başbakan Bülent Ecevit’in başında bulunduğu hükümetin Türkiye devleti adına uygulamaya koyduğu Kıbrıs Barış Harekatı’nın bir eseridir.

Bülent Ecevit’in söylemiyle,  Ada’ya götürülen barış sadece Türk soydaşlarımız için değil, aynı zamanda Rum’lar için gerçekleştirilmişti.

Yunanistan’da hakimiyetini kuran demokrasi karşıtı Cunta’yı da yerle bir eden bu harekât sadece Türk’lere değil Rum”lara da barış ortamını getirmiştir.

Demokratik Sol Parti için KKTC apayrı bir öneme haizdir. Bugün kapısında Türk bayrağının yanında KKTC bayrağının dalgalandığı tek parti Demokratik Sol Partidir.

Son dönem KKTC yöneticileri bunun özelliğini anlamakta zorluk çekse de DSP Kıbrıslı soydaşlarımızın her zaman yanında ve yakınına olmaya devam edecektir.

KKTC’nin 34. Kuruluş yıldönümünü kutlarken, DSP’nin ilk iktidarında tüm dünya devletlerinin bu ülkeyi tanımaları yolunda en etkin siyaseti yürüteceğini buradan açıkça beyan ediyorum.