DUYURULAR

DSP Genel Başkanı AKSAKAL, Elazığ Depremi Sonrası Açıklama Yaptı.

Geçtiğimiz gün Anadolu Ajansı, Genel Başkanımız Sayın Önder AKSAKAL ile bir röportaj gerçekleştirdi. Soruları yanıtlayan AKSAKAL, Türkiye’de yaşanan depremler hakkında ‘’depremlerden korkmadan yaşabilmenin alt yapısı hazırlanmalı, deprem sadece Türkiye’nin değil, dünyanın bir gerçeğidir’’ dedi. Elazığ depremi dolayısıyla Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’a mektup yolladığını belirten AKSAKAL, merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi.

Deprem sonrası devletin anında müdahalede bulunduğunu anlatan AKSAKAL, şunları kaydetti:

“Depremlerden korkmadan yaşayabilmenin altyapısını hazırlamak öncelikli olarak devletin görevi. İnşaat mühendisi olarak şunu ifade etmek isterim, her türlü zemin koşulunda her türlü binayı yapabilecek bir bilgi birikimi artık dünyada gelişmiştir. Dolayısıyla binaların, yapıların oluşturulacağı alanların özellikleri üzerine yapılan tartışmalar boş tartışmalardır. Her yerde binalar yapılabilir, yeter ki o mühendislik biliminin öngördüğü koşullar yerine getirilebilsin. Buna sağlamak da devletin ve ilgili bakanlıkların görevi. Devletin, acilen toplumu bu yönde bilinçlendirecek yayınlara ağırlık vermesini ve bunun denetiminde çok ciddi kriterler ortaya koyulmasını sağlaması gerekir. Her gün ‘İstanbul depremi ne zaman olur, bundan ne kadar zarar görürüz’ü tartışmak yerine bir an önce bu işten zarar görecek olası konutların yıkımını önleyecek tedbirlerin alınması lazım. Bazı uçuk projeler ortalıkta dolaşıyor. Bunlara ayrılabilecek kaynakların öncelikle insan hayatını garanti altına alacak bu tip yatırımlara ve projelere ayrılması gerektiğinin önemli olduğunu düşünüyorum.”

”Türkiye’de ”ECEVİT” Soyadı DSP ile Özdeşleşmiştir.”

Rahşan Ecevit’in vefatı ve sonrasına ilişkin sorulan soruya yanıt veren AKSAKAL, Türkiye’de “ECEVİT” soyadıyla DSP’nin özdeşleştiğini, Rahşan ECEVİT’in DSP’nin Kurucu Genel Başkanı olduğunu anımsattı.

Eski Başbakan Bülent ECEVİT vefat ettiğinde eşi Rahşan ECEVİT’in Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bir mezar yeri baktığını aktaran AKSAKAL, o günün koşulları ve devletin talebi üzerine Bülent ECEVİT’in Devlet Mezarlığı’na defnedildiğini söyledi.

Rahşan ECEVİT’in, eşiyle yan yana defnedilme isteğine işaret eden AKSAKAL, vefatıyla birlikte konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın onayına sunduklarını dile getirdi. Aksakal, şunları kaydetti:

“Sağ olsunlar onlar da gerekli girişimlerde bulundular ve yasal düzenlemeleri de hazırladılar. Bu konuda bana da bizzat telefon ederek hem başsağlığı dileklerini ilettiler hem de bu talebimizin olumlu karşılanarak yerine getirileceği noktasında bilgi verdiler. Zaten vefat ettiği gün Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman SOYLU hemen o gece arayarak, Ankara Valiliği’ne gerekli talimatların verildiğini bildirdi, başsağlığı diledi. Devlet Mezarlığı Milli Savunma Bakanlığımıza bağlı bir alan, ertesi gün de Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR aradı. Gerekli çalışmaların yapıldığını, mezar yerinin hazırlanması konusunda bizim bizzat nezaret edebileceğimizi belirtti.”

”Aramalarını Beklerdim”

Rahşan ECEVİT’in DSP’nin ayrılmaz bir parçası olduğu anlayışıyla kurumsal anlamda kendilerini muhatap alarak başsağlığı dileğinde bulunan Cumhurbaşkanı ERDOĞAN ve bazı siyasi partilerin genel başkanlarına teşekkür eden AKSAKAL, CHP Genel Başkanı KILIÇDAROĞLU, MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ, İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKŞENER ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel KARAMOLLAOĞLU’nun ise telefon ya da mektupla kendilerine başsağlığı dilemediğini söyledi. AKSAKAL, “Rahşan ECEVİT ile özdeşleşen Demokratik Sol Parti’nin Genel Başkanı olarak beni aramalarını beklerdim.” dedi.

KILIÇDAROĞLU’nun cenaze merasimine katıldığını dile getiren AKSAKAL, “Bazı büyükelçiliklerden de başsağlığı mesajı geldi. ABD Büyükelçiliği de Sayın Rahşan ECEVİT’in ilkeli bir duruşu olduğunu, iyi bir vatansever olduğunu anlatan cümlelerle başsağlığı diledi. Onlara da DSP ailesi olarak teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

AKSAKAL’dan Çağrı: “1974’de yapmadığımızı yapma mecburiyetinde bırakmayın.”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder AKSAKAL Kanal 5 televizyonunda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. …