DUYURULAR

DSP Genel Başkanı AKSAKAL: “40 Yıllık Esaret Son Bulmalıdır.”

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, 12 Eylül Darbesinin yıl dönümünde bir mesaj yayınladı.

AKSAKAL mesajında, “Tam 40 yıl önce emperyalizmin güdümünde gerçekleştirilen faşist askeri darbenin ceremesini çekmeye devam ediyoruz.

Bu darbeyi sözde haklı gösterebilmek için “ortamın olgunlaştırıldığı” bizzat darbenin bir numaralı faili Kenan Evren tarafından itiraf edilmişti. İnsanlar “sağcı-solcu” diyerek, “alevî-sunnî” diyerek, “türk-kürt” diyerek ayrıştırılmış, birbirine kırdırılmış ve bugün dahi bitirilememiş terör yapılanmasının kanlı örgütü PKK’nın tohumları darbeci katiller eliyle atılmıştı.

Türk milletine karşı yapılan bu ihanetin planlayıcıları darbe gerçekleşince, ABD’nin o günkü Başkanına “bizim çocuklar başardı” diye haber vermiş, zafer (!) naraları atmışlardı.

Darbecilerin hazırladığı ve uzun yıllar boyunca yürürlükte kalan 12 Eylül Anayasası’nın bir kısım hükümleri değiştirilmiş ise de demokratik yaşama dair kısıtlayıcı maddeleri halen geçerliliğini sürdürmektedir. Türk milletinin demokratik hakları elinden alınmış, halkımız faşist darbecilerin esareti altına sokulmuştur.

Görevimiz gelecek nesillerimizi kendilerine güveni güçlü, demokrasiyi iliklerine kadar sindirmiş, sevgiyi ve kardeşliği özümsemiş bireyler olarak yetiştirmektir. Buna mecburuz.

Birbirine sevgi duymayan toplum bireylerinden vatan sevgisi de bekleyemeyiz. Dolayısıyla, darbe ürünü tüm antidemokratik yasalar derhal kaldırılmalı, toplumun tümünün temsil edildiği bir parlamento yapısı ivedilikle hayata geçirilmelidir.

15 Temmuz’da bir kez daha denenmek istenen faşist darbe girişimi, emperyalizmin devletimiz ve topraklarımız üzerindeki heveslerinin boyutunu göstermesi açısından çarpıcı bir gelişmedir.

Demokratik yaşamın içinde bulunduğu 40 yıllık esaret artık son bulmalıdır.

Faşist darbenin kırkıncı yılında bu darbenin faillerini bir kez daha nefretle lânetliyor, başta partimizin kurucusu ve 12 Eylül zindanlarında demokrasi mücadelesi vermiş olan Bülent ECEVİT olmak üzere, vatan ve millet sevdasıyla yaşamını yitiren tüm yurtseverleri saygıyla yâd ediyorum.” sözlerine yer verdi.

Diğer Haberler

AKSAKAL’dan Yunan Bakana cevap: “Daha çok beklersiniz!”

DSP Genel Başkanı Sayın Önder AKSAKAL, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos DENDIAS’ın, “Avrupa, Türkiye’nin davranışının sınırlarını göstermelidir. Yunanistan …