DUYURULAR

DSP Başkanlık Kurulu’ndan Asgari Ücret Açıklaması

DSP Başkanlık Kurulu Genel Başkan Önder AKSAKAL başkanlığında toplandı. Türkiye ve dünya gündemine ilişkin konuların masaya yatırıldığı toplantıda Parti’nin 2021 Yılı Taslak Bütçesi görüşüldü. DSP Başkanlık Kurulu ayrıca Asgari Ücret Tespit Komisyonuna bir çağrıda bulunarak; “Artık Tahterevalli Siyasetini Bırakın!” dedi.

Demokratik Sol Parti Başkanlık Kurulu, yürütülmekte olan 2021 yılı Asgari Ücret çalışmaları konusunda Asgari Ücret Tespit Komisyonuna bir çağrıda bulundu. “2021 yılı için belirlenecek Asgari Ücrete ilaveten devletin” beslenmeye katkı bedeli” olarak bir kereye mahsus seyyanen 1.500 Lira ek ödeme yapması dar gelirli yurttaşlarımızı bu kısıtlılık döneminde oldukça rahatlatacaktır.” denilen açıklama şöyle:

Bugün ‘Dünya Engelliler Günü’ olması sebebiyle öncelikle her insanın bir engelli adayı olduğunu unutmadan ve hiçbir konuda engel tanımadan tüm engelli yurttaşlarımızın her zaman yanında olduğunu belirtiyoruz. Hayat birlikte güzel!

Türkiye, tüm Dünya’da olduğu gibi yaşanan Covid-19 salgını karşısında zor ve sıkıntılı günler geçiriyor.

Sanayi devrimini gerçekleştirmiş, evrensel demokratik haklar ve çalışma hayatı kuralları açısından daha ileri düzeyde bulunan gelişmiş ülkelerin dahi bocaladığı bu süreçte yaşadıklarımızın, halkımız nezdinde ne denli can acıtıcı olduğunu iktidar sahipleri de kabul etmelidir. Böyle bir salgınla yüz yüze gelmek konusunda ne iktidarı, ne de halkı sorumlu tutmak hakkaniyetli bir yaklaşım olmayacaktır. Ancak ortaya çıkan sıkıntıların çözümü konusunda görevin de iktidarlara düştüğün tartışılmaz bir gerçektir. Buna göre;

Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarında, Sendika temsilcilerinin “göstermelik” itirazları, sonucun değişmesine hiçbir şekilde katkı koymadığı gibi, İşveren temsilcilerinin ve Hükümetin isteklerini beslemekte ve bu doğrultuda sonuçlanmasına sebep olmaktadır.

Artık “tahterevalli” siyasetinden vazgeçilmelidir.

Gerçek anlamda en az iki katı olduğuna inandığımız, ama buna rağmen yine de TÜİK’in açıkladığı fiyat atışları ve oluşan enflasyon oranları dikkate alındığında 2020 yılsonu enflasyonunun en az yüzde 11,88 olacağı görülmektedir. Konuyu gereksiz tartışmalarla dejenere etmeden, oraya-buraya çekmeden bir an önce çözüme kavuşturmak bu Kurulun sorumluluğundadır.

2002 yılında, asgari ücretle 8 çeyrek altın alınabilen bir Türkiye teslim ettiğimiz Ak Parti yönetiminde bugün ancak 3 çeyrek altın alınabildiği gerçeği ortada dururken, geçen sene bu konuda ortaya koyduğumuz gerekçeler ortadan kalkmadığı gibi, buna ilaveten tüm sene boyunca yaşanan salgın tedbirleri ve kısıtlamaların yarattığı olumsuzlukların da etkisiyle daha farklı bir değerlendirmenin yapılacağına inanmak istiyoruz ve önceki yıl için yaptığımız haklı önerimizde ısrar ediyoruz. Her türlü vergiden arındırılmış olarak verilmesini istediğimiz 3.158.- Lira, asgari ücretin 2020 enflasyon miktarı oranında artırılarak 2021 yılı için 3.533.-Lira olarak belirlenmesini ve bu ücretle geçinmek zorunda olan dar gelirli yurttaşlarımızın bir nebze de olsa nefes almalarını sağlamak adına devletimiz tarafından da beslenmeye katkı bedeli olarak bir defaya mahsus seyyanen 1.500.- Lira ek ödeme yapılmasının hakkaniyete uygun bir karar olacağına inanıyoruz.

Diğer Haberler

DSP Parti Meclisi Toplandı.

DSP Parti Meclisi, Genel Başkan Önder Aksakal başkanlığında bugün yapıldı. Toplantı Covid-19 tedbirleri kapsamında Parti …