DSP Başkanlık Kurulu: “Türkiye Kan Kaybetmeye Devam Ediyor!”

DSP Parti Meclisi Genel Başkan Önder AKSAKAL başkanlığında Ankara’da toplandı.

Ülke gündemi ve parti çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda, 2018 yıl taslak bütçesi görüşülerek kabul edildi. Ayrıca vefat ve istifalar sebebiyle boşalan 4 PM asil üyeliklerine yedekler arasından seçim yapılarak, Mustafa TİMUR, Ufuk CANKAYA, Ahmet ÇAKMAK ve Numan GÜLŞAH Parti Meclisi Asil üyeliğine getirildiler.

Bir gün önce (16.12.2017) toplanan DSP Başkanlık Kurulu tarafından hazırlanan bildiri kamuoyuyla paylaşıldı. DSP Başkanlık Kurulu Bildirisinde şu görüşlere yer verildi:

DSP BAŞKANLIK KURULU BİLDİRİSİ

AKP’nin iş başında tutulduğu 15 yıllık süreç, ülkemizi ve İslam âlemini ciddi tehditlerle burun buruna getirmiştir.

Uluslararası güçlerin bölgesel oyun kurucuları arasında olduğunu söyleyen iktidar partisi ve ona seçenek oluşturamayan Meclisteki muhalefet partileri, bu sürecin ortak sorumlularıdır.

Bu süreçte devlet, sağlık ve eğitimi piyasanın insafına havale etmiş, bunun sonucu olarak toplum, cehalet ve hastalıkların pençesinde çürümeye bırakılmıştır.

Bağımsız bir güç olarak evrensel kurallara tabi olması gereken hukuk sistemi, adaleti kişiye özel uygulama merkezine dönüşmüş ve bir kişinin keyfiliğine esir edilmiştir.

Ülkemizin kurucu ruhu olan anti emperyalist duruş ve bölge merkezli dış politika terk edilmiş, başkalarının canı ve malı üzerinden güç ve avanta devşirme talancılığına tevessül edilmiştir.

İktidarın kapitalist sınıfsal tercihiyle, üretici – emekçi kesim ezilmiş, borçlanma, ihale, teşvik ve vergi politikaları sistemli şekilde yandaş sermaye grupları lehine, “yönetimde istikrar” adına istikrarlı (!) bir şekilde hayata geçirilmiştir.

Dış politikada Türkiye’yi tamamen bir çıkmaza sürükleyen bu hükümeti ciddiye alan tek bir devlet, tek bir kuruluş kalmamıştır.

Türkiye kan kaybetmeye devam ediyor.

En başta Meclisteki Milletvekilleri olmak üzere, ülkemizin gidişatından memnun olmayan ve mevcut yapının bu sorunların üstesinden gelemeyeceğine inanan tüm toplum kesimlerini inisiyatif kullanmaya, ülkemizin sürüklendiği bu badireden kurtulabilmek  için DSP programı etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz.