DUYURULAR

DSP BAŞKANLIK KURULU BİLDİRİSİ

 

DSP BAŞKANLIK KURULU BİLDİRİSİ

DSP Başkanlık Kurulu Genel Başkan Önder AKSAKAL başkanlığında DSP Genel Merkezinde toplanmış ve aşağıdaki hususların kamuoyuyla paylaşılmasını benimsemiştir.

  • Demokratik Sol Parti’nin 24 Haziran 2018 Milletvekili Genel Seçimlerine girmesi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından tam kanunsuzluk haliyle engellenmiştir. Bu durum karşısında yürütülen iç hukuk yolları tükendiğinden, yaratılan hak ihlalinin tespiti için T.C. Anayasasının 90. Maddesi gereğince, Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuru yapılmış ve bu hususta kamuoyu basın toplantısıyla bilgilendirilmiştir.
  • Başkanlık Kurulumuz, bu süreçte diğer demokrasi bileşenlerinin açık desteğini şimdiye kadar yanında hissetmedi ise de, AİHM’e başvuru dosyasının birer örneğinin, demokrasi mücadelesine bundan sonra katkı koyacakları inancıyla, parlamenter sistemin yeniden tesis edilmesini vadeden “Millet İttifakı” çatısı altında yer alan Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’ye de iletilmesini uygun görmüştür.
  • Başkanlık Kurulumuz, oy verme günü mutlaka sandığa gidilmesi gerektiğini, her seçmenin kendi sandığına sahip çıkmasını, olası kanunsuzluk ve manipülasyonlara karşı tüm DSP’li Avukatların cüppelerini yanlarında bulundurmalarını ısrarla önemsemektedir.
  • Bu değerlendirmeler kapsamında, Demokratik Sol Parti’ye bağlı olan toplum kesimlerine karşı sorumluluğumuz gereği, 16 yıllık iktidarlarında ülkeyi ekonomik, politik ve sosyal yapısı itibariyle tam bir çöküntünün içine sürüklemiş olan AKP’nin karşısında, seçmenlerin Millet İttifakı’na ve bu ittifak içerisinde demokratik sol politikalarımıza en yakın partinin ve Cumhurbaşkanı adayının desteklenmesi gerektiği hususunun kamuoyuyla paylaşılmasına karar verilmiştir.

Diğer Haberler

DSP Genel Başkanı AKSAKAL, SP Genel Başkanı KARAMOLLAOĞLU’nu Ziyaret Etti.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Siyasi Partiler, Milletvekili ve Yerel Yönetim Seçimleri ile Yüksek Seçim …