DUYURULAR

DSP Başkanlık Kurulu Bildiri Yayınladı.

Demokratik Sol Parti Başkanlık Kurulu Genel Başkan Önder AKSAKAL başkanlığında DSP Genel Merkezinde toplandı.

Parti içi çalışmaların ve ülke gündeminin değerlendirildiği toplantı sonrasında bir bildiri yayınlanması da kararlaştırıldı.

DSP Başkanlık Kurulu’nun açıklaması şöyle:

“Yaklaşık yüz yıllık Cumhuriyet rejimi ile Türkiye devletinin sınırları son ondört yıldır işbaşında olan siyasi irade eliyle ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

2002 yılında hiçbir neden yokken ülkeyi bir anda seçim ortamına sürükleyecek açıklamasıyla ünlü olanlar, bugün aynı amaç ve refleksle “Başkanlık sistemi” çıkışıyla yeni bir sürecin tetikleyicisi olarak sahne almaktadır.

Sınırlarımız dışında yaşadığımız olayların alt yapısını hazırlayanlarla birlikte olanlar, geçmişte her türlü milliyetçiliği ayakları altına alanlar, bugün en keskin “milliyetçilik” görüntüsü verme gayretindedir.

Esasen iktidara getirilişlerinde örtülü bir koalisyonu içine sindirenlerin,  ekonomiyi yandaşlarına, devleti cemaatlere, güneydoğuyu bölücülere emanet edenlerin,  bugün yaşananlara yönelik feryatları elbette ki samimiyet sınavında sınıfta kalacaktır.

Devleti yönetenlerin,  yaptıkları değerlendirmeler ve çelişkili açıklamalarıyla bir hafıza ve şuur kaybı içinde bulunduklarına tanık oluyoruz.

Bölgemizde,  egemen sistem tarafından yürütülen laik, demokratik, üniter, milli devletlerin tasfiyesi sürecinin yaşandığı bu dönemde, Türkiye Cumhuriyetini ve üniter yapısını yeterince sahiplenemeyen parlamentodaki dört partinin artık misyonunu tamamladığı görülmelidir.

Bugünümüzün başlıca sorumlusu mevcut iktidar partisi ve ortaya konulan tüm politikaların açıktan ya da dolaylı destekleyicisi meclisteki muhalefet partileriyle daha fazla ileri gidemeyiz.

Demokratik Sol Parti 10. Olağan Kurultayını topluyor.

İlkeleri ve duruşu ile her zaman örnek olabilmiş DSP yeniden iktidara hazırdır.

Ülke’nin ve halkın kurtuluşuna giden yol, Demokratik Sol’un yeniden işbaşına gelmesiyle açılacaktır.

Buna inanan tüm toplum kesimlerini bu mücadelede omuz omuza yürümeye çağırıyoruz.”

Diğer Haberler

TOPRAK BENLİ: “Demokrasilerde Meslek Örgütü Kapatılmaz”

               DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan TOPRAK BENLİ, …