DUYURULAR

Dilara TAMBOVA’dan “8 Mart KADINLAR GÜNÜ” Mesajı.

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı, Kadın Politikaları ve Örgütlenmesi Başkanı Dilara Tambova, 8 Mart Kadınlar Günü ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Tambova’nın açıklaması şöyle:

Değerli Basın Mensupları;

Bildiğiniz gibi, 8 Mart dünyada ve ülkemizde “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kabul ediliyor. Özellikle ‘kutlanıyor’ demedim çünkü kutlamadan ziyade, mahiyeti itibariyle acı bir tarihi anma günüdür. “Emekçi Kadın” ibaresi, başlı başına üzerinde saatlerce konuşulması gereken bir konudur. Hatta, öncelikle kadının belirleyici kimliği, varlığı ve hayata kattığı anlamları çok iyi değerlendirebilmek gerekir.

Dünyayı ve ülkemizi kadın beyni, duyguları ve sağduyusuyla yorumlanabilse, bugün yaşadığımız felaketler, savaşlar, açlık ve eşitsizlik, bunca kötülük ve çirkinlik yaşanmayabilirdi.

Aslında emek sömürüsünün sembolik bir anma günü olsa bile, 8 Mart kadına dair çok şeyin ifade edilebileceği; kadınlar adına, sadece çiçek dağıtılan bir gün olmaktan çok daha fazlasını içerdiğini anlatabileceğimiz pek çok zaman diliminden biri olmalı.

Kadın, toplumların asli unsurudur ve aslında kadın hayatın ta kendisidir. Bu sebeple, kendisine bahşedilenden çok daha fazlasını hak etmekte ve pozitif ayrımcılık dahil, her türlü ayrımcılığı reddederek herhangi bir lütufa ihtiyacı olmadan, bütün zorlukları mücadeleyle aşarak, kendisini her türlü sosyal pozisyonda konumlandıracak zihni ve kalbi güce sahiptir.

Siyasette, iş hayatında, bürokraside, savunma gücünde ve sahada.. kısacası devletin her kademesinde yer alarak, kadın gücünü devletin gücüyle bir araya getirmek önemlidir. Bu, toplumların ve devletlerin bekası için çok önemlidir. Çünkü kadın olmadan, yaşamda devamlılık mümkün değildir ve bu döngüyü sağlayabilecek yegane varlık kadınlardır.

​Bu yıl, şehit acılarımızın gölgesinde geçecek olan 8 Mart’ta, vereceğimiz en önemli mesaj, kadınlarımıza ve dünyamıza sahip çıkmak olacaktır. İnsan hayatının ve barışın önemini, verdiğimiz bunca kayıplarla bir kez daha anladık. Bu acıları tekrar yaşamamak en büyük temennimizdir. Daha güzel günlere ve 8 Mart’lara erişmek dileğiyle başta şehit anneleri olmak üzere tüm kadınlarımızı saygıyla selamlıyorum.”

Diğer Haberler

Demokratik Sol Parti 36’ncı Yaşını Kutladı.

Demokratik Sol Parti 36’ncı yaşını coşkuyla kutladı. Kutlama törenine birçok partili, parti genel başkanları, diğer …