DUYURULAR

DEMOKRATİK SOL PARTİ ÖNCÜLÜNDE YUNUS EMRE KÜLTÜRKENT  PROJESİ BAŞLATILDI.

          Cumhuriyetkent Projeleri’nden biri olan  ”Kültürkent Projesi” DSP  Akademik Kurul ve AR-GE Başkanı Doç. Dr. Çetin GÖKSU öncülüğünde Eskişehir / Mihalıççık Belediyesi ile birlikte YUNUS EMRE KÜLTÜRKENT PROJESİ adı altında başlatıldı. 

          31 Mart Yerel Seçimlerinde Demokratik Sol Parti’nin seçim bildirgesi olarak kamuoyu ile paylaştığı CumhuriyetkentProjesi’nin  ana ayaklarından biri olan “Kültürkent” kapsamında bir çalışma olan Yunus Emre Kültürkent Projesi, yerel seçimlerde DSP adayının seçildiği Mihalıççık’ta önemli bir sürecin başlangıcı olması hedefleniyor. 

          Bilindiği üzere 1991 yılının UNESCO tarafından Yunus Emre’nin doğumunun 750. Yılı olarak anılmasının ardından, bu kez 2021 yılı yine UNESCO tarafından YUNUS EMRE ANMA YILI  olarak  ilân edildi. Bu kapsamda YUNUS EMRE  ANMA YILI etkinlikleri Eskişehir / Mihalıççık’ta gerçekleştirilecek olup, gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı, gerek Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Üniversitelerin ilgili bölümlerinden elde edilecek katkılarla Mihalıççık Belediye Başkanlığının koordinatörlüğünde yürütülecek çalışmaların içeriği ve program taslağı üzerinde görüşmeler yapmak üzere  15 Ocak 2020 Çarşamba günü Akademik Kurulu DSP Genel Merkezinde toplanarak  Yunus Emre Kültür Kent Projesi konusunu değerlendirdi.  

          Toplantıya; DSP Akademik Kurul ve AR-GE Başkanı Doç. Dr. Çetin GÖKSU, çeşitli Üniversitelerin ilgili bölümlerinden Öğretim Üyeleri ve Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar ÇORUM  katıldı. 

          “Yunus Emre Kültür Kenti’’ projesinin amacı; Türk Halk kültürünü geliştirmek, çağdaş olarak değerlendirmek, Türkiye’nin kalkınması ve gelişmesine katkı yapacak şekilde bölgede istihdamın artmasını sağlamaktır. Diğer bir amaç da Yunus Emre’ye yakışır bu etkinlikleri kalıcı hale getirmek, Anadolu halk kültürünü bütün dünyaya tanıtmak, bu alanda gelecek kuşaklara kalıcı eserler bırakmak olacaktır. 

          Kültür turizmi alanında örnek bir proje olmasına ve yörenin sosyal ve ekonomik kalkınmasına önemli katkılar yapması planlanan çalışmalar çerçevesinde DSP Akademik Kurul Heyeti 25 Ocak 2020 tarihinde, projenin yapılacağı alanda gözlem ve araştırma yapmak üzere Mihalıççık kentinin ziyaret edilmesine kararlaştırıldı.

Diğer Haberler

TOPRAK BENLİ: “Demokrasilerde Meslek Örgütü Kapatılmaz”

               DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan TOPRAK BENLİ, …