DUYURULAR

DEMOKRATİK SOL PARTİ 34 YAŞINDA!

Demokratik Sol ideolojiyi “Haktan ve Halktan” aldığı güçle bünyesinde toplayan, Türk siyasi tarihinde silinemeyecek izler bırakan, 56. ve 57. Cumhuriyet hükumetlerini kuran Demokratik Sol Parti 34 yaşında.

DSP Onursal genel başkanı ve demokratik sol düşüncenin kuramcısı Bülent ECEVİT, 12 Eylül Darbesi sonrası darbecilerle işbirliği yapmayı reddetmiş, demokrasi ve insan hakları mücadelesi vermişti.

Darbecilerin desteklediği siyasi partilerin ve ortamın parçası olmayı kabul etmeyen Bülent ECEVİT’in telkinleriyle, Rahşan ECEVİT’in kurucu genel başkanlığında, 14 Kasım 1985 tarihinde DSP kurulmuş, Türkiye Cumhuriyeti “Ak Güvercin” ile tanışmıştı.

Türkiye’nin en çalkantılı dönemlerinde 34 yıldır aralıksız siyasi yaşamına devam eden DSP, yeni yaşına da dimdik ayakta ve Türkiye’nin önündeki hedefleri gözleyerek giriyor.

DSP Genel Merkezi ve örgütleri, Parti’nin 34. yıldönümünde bir dizi etkinlik ve faaliyet icra edecek.

14 Kasım Perşembe günü saat 10:00’da DSP Genel Başkanı Sayın Önder AKSAKAL’ın öncülüğünde Başkanlık Kurulu, Parti Meclisi, İl ve İlçe Başkanları, parti yöneticileri ANITKABİR’i ziyaret edecek.

Saat 11:45’te ise DSP’nin onursal genel başkanı ve Demokratik Sol düşüncenin kuramcısı merhum başbakan Bülent ECEVİT’in devlet mezarlığındaki kabri ziyaret edilecek.

ATATÜRK ve ECEVİT’in kabirleri başında düzenlenecek anmaların ardından saat 14:00’da, Çankaya Belediyesi Vedat Dalokay Kokteyl Salonu’nda “34. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ VE ECEVİT’İ ANMA ETKİNLİĞİ” düzenlenecek. 

Farklı siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katılacağı “TÜRK SİYASETİNDE 34 YIL” etkinliğinde DSP’nin 34 yıllık yolculuğu anlatılacak.

 

 

 

 

 

 

Diğer Haberler

TOPRAK BENLİ: “Demokrasilerde Meslek Örgütü Kapatılmaz”

               DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan TOPRAK BENLİ, …