DUYURULAR

“Demokrasimiz Tehdit Altında.”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder AKSAKAL, küçük esnaf için daha fazla tedbir alınmalı ve esnafa maddi destek sağlanmalı konusunda bir açıklama yaptı.

AKSAKAL açıklamada: “Bilindiği gibi özgürlükçü demokrasiyi ayakta tutan geniş halk kitleleridir. Bir başka deyişle “kendi işinde, aşında” olan insanlardır. Nâm-ı diğer orta direktir!

Son günlerde dünyada ve ülkemizde yaşanan coronavirüs pandemisi için alınan önlemler kapsamında en çok etkilenen, orta direğin en büyük kitlesi durumundaki küçük esnaf olmuştur.

Bu süreçte 500 bin küçük esnaf dükkânını kapatmak zorunda kalmıştır.

Kendi ailesi ve yanında çalışanların aileleriyle birlikte yaklaşık 10-12 milyon toplum kesimini kapsayan berber, terzi, bakkal, manav, şoför vb. ahilik geleneğinden gelen bu kesim şimdi kelimenin tam anlamıyla oksijen çadırında can çekişmektedir.

Devlet, bu kesime acil olarak şefkatli elini uzatmalı, kredilerini faiziyle ötelemek yerine doğrudan maddi destek sağlamalıdır. Çünkü bu kesim, coronavirüsten sonra vereceğimiz ekonomik mücadelede en önemli dayanağımız olacaktır.

Bir taraftan coronavirüsten kurtulma çabası verirken, diğer taraftan, oluşan yıkımların neticesinde olası bir sosyal patlama riskini besleyecek ve tetikleyecek faktörler gözden uzak tutulmamalıdır. Yani diğer taraftan özgürlükçü demokrasiyi kurtarma mücadelesi vermek zorunda kalmayalım.

Orta direğe sahip çıkalım, zira özgürlükçü demokrasiyi her türlü tehdit ve tehlikeden koruduğu, onun yıkılmasını önlediği için bu kesime “demokrasi çadırının orta direği” denilmiştir.” Dedi.

Diğer Haberler

AKSAKAL’dan Çağrı: “1974’de yapmadığımızı yapma mecburiyetinde bırakmayın.”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder AKSAKAL Kanal 5 televizyonunda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. …