DUYURULAR

Bülent ECEVİT Vefatının 14. Yıl Dönümünde Kabri Başında Anıldı.

DSP Onursal Genel Başkanı ve Eski Başbakan Merhum Bülent ECEVİT, vefatının 14. yıl dönümünde kabri başında DSP’liler tarafından anıldı.

DSP Genel Başkanı Sayın Önder AKSAKAL, anma töreninde bir konuşma gerçekleştirdi. AKSAKAL konuşmasında; “Değerli basın mensupları, Değerli Demokratik Sol Partili arkadaşlarım. Partimizin kurucusu ve demokratik sol düşüncenin kuramcısı büyük devlet adamı, Başbakanımız Bülent ECEVİT’in aramızdan ayrılışının 14. Yılında onu anmak üzere bugün burada toplanmış bulunuyoruz.

Günümüz Türkiye’sinde ve tüm dünyada olduğu gibi Covid-19 pandemisinin zorunlu koşullarında gerçekleştirdiğimiz bu ziyarette bir kez daha O’nu şükranla ve minnetle yâd ediyoruz.

Bülent ECEVİT, 97 yıllık Türkiye Cumhuriyet tarihinin 81 yılını yaşamış ve siyaset arenasında bulunduğu her aşamada dürüst yaşamın, halkçı anlayışın, vatansever ve milliyetçi duruşun timsali olmayı başarabilmiş bir siyaset adamıydı.

Bugün bizler de ATATÜRK’ün izinde, O’nun gösterdiği yolda aynı anlayış ve ilkelerle yürümeye devam ediyoruz.

Değerli Genel Başkanım,

Sen aramızdan ayrılalı 14 yıl geçti.

Her yılı, bir önceki yıldan daha kötü şartlarda olan bir Türkiye’de yaşadığımızı üzülerek belirtmek zorundayım.

Gerek ekonomide, gerek çalışma hayatında, gerek dış politikada öngörüden uzak, geçmiş tecrübeleri önemsemeyen kararların ve bunların sonucunda oluşan büyük yıkımların sonrasında istikamet belirleyebilen bir yönetim anlayışıyla karşı karşıyayız.

AB ile ilişkiler, PKK terörüyle mücadele, Kıbrıs, Ege ve Doğu Akdeniz sorunları başta olmak üzere daha birçok konuda, senden sonraki süreçte geçmişte yapılan yanlışların yarattığı enkazlar temizlenerek asıl olması gerekenler yapılmaya çalışılıyor.

Siyaset kurumu da aynı dejenerasyon altında çözüm üretmekten uzak yapısıyla bu kötü gidişi besliyor ve her geçen gün daha bir belirsizliğin pençesinde zaman tüketiyor.

Dün kendisini solcu olarak tanımlayanlar bugün sağcılıktan medet umarken, dindar ve muhafazakar olarak tanımlayanlar da kendilerini hiçbir zaman sağcı ve muhafazakâr hissetmedikleri açıklamalarıyla milletin aklıyla alay etmeyi sürdürüyorlar.

Kısacası dünden bugüne olumlu yönde değişen çok bir şey yok sayın Genel Başkanım.

Geçmişte koalisyonların olumsuzluğunu öne sürüp yeni bir yönetim biçiminin, C.Başkanlığı  Hükümet Sistemi adı altında topluma dayatılması sonrasında gördük ki koalisyonlar seçimler öncesinde zorunlu hale gelmiş.

Bu yüzden bir-çok yeni parti kuruluyor, kerameti kendinden menkul siyasi figürler siyaset arenasında yeniden yer bulabilmenin gayretinde görünüyorlar.

Ancak halkımız çok iyi biliyor ki, bugün parlamentoda bulunan partilerin hiç birisi sorunların çözümüne katkı koyabilecek güveni veremiyorlar. Onun için kendilerini kararsız olarak tanımlayan seçmen kitlesinin oranı şimdiden yüzde 30’lara dayanmış durumda.

Değerli Genel Başkanım,

Senin bizlere emanetin olan Demokratik Sol Parti aynı zamanda lâik-demokratik Cumhuriyetimizin de güvencesidir, halkımızın ve siyaset kurumunun sığınılabilecek en güvenli limanıdır.

Bu misyon ve sorumlulukla çalışmalarımızı var gücümüzle sürdürüyoruz. Demokratik Sol Partiye olan ilgi ve beklenti her geçen gün daha da artıyor.

Ana akım medyanın DSP’yi görmezden gelme tavrı, geçmişte Demokratik Sol Partiyi kurduğun yıllarda sana olduğu gibi bugün de aynı şekilde devam etmektedir.

Ama biliyor ve inanıyoruz ki, büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bize gösterdiği Tam Bağımsız Türkiye hedefine ulaşmak için yılmadan, yorulmadan çalışmaya devam etmek ve yeniden iktidar olmak zorundayız.

Bölgesinde ve dünyada güçlü bir Türkiye’nin tek ihtiyacı dürüst, halkçı, vatansever ve milliyetçi bir sol partinin iktidarıdır.

Yani DSP iktidarıdır!

Senin söyleminle;

Biz sana mecburuz DSP, Türkiye sana mecbur DSP!

Ruhun şâd olsun değerli Genel Başkanım.” sözlerine yer verdi.

Diğer Haberler

DSP Parti Meclisi Toplandı.

DSP Parti Meclisi 2020 yılının son toplantısını Genel Başkan Önder Aksakal başkanlığında bugün gerçekleştirdi. Toplantı …