DUYURULAR

Aksakal’dan Yeni Yüzyıl Gazetesi Yazarı Atilla Yayla’nın Yazısına Tekzip

DSP LİDERİ AKSAKAL’DAN

YENİ YÜZYIL GAZETESİ YAZARI ATİLLA YAYLA’NIN

YAZISINA TEKZİP

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal, Yeni Yüzyıl gazetesi yazarlarından Atilla Yayla tarafından yayımlanan “Solun şiddet sevdası” başlıklı yazıya tepki gösterdi.

Atilla Yayla’ya gönderdiği tekzip yazısında, söz konusu yazıyı “irkilerek ve hayretle okuduğunu” belirten DSP lideri Aksakal, “Tanımlarınızı ve değerlendirmelerinizi bir bilim adamı süzgecinden geçirerek toplumla paylaşmak yerine, bazı kesimlere veya merkezlere yaranmak kaygısıyla yazmış olmanız, ülkemizde adının önünde akademik unvan bulunup da, kendi devletinin teröre karşı mücadelesini ‘katliam’la eşdeğer tutabilenlerin yapmaya çalıştıklarıyla aynı görünümdedir.” ifadelerini kullandı.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın, 18 Ocak 2016 tarihinde Yeni Yüzyıl gazetesinde Atilla Yayla tarafından yayımlanan “Solun şiddet sevdası” başlkıklı yazıya gönderdiği tekzip yazısı, şu şekilde oldu:

“DSP NE GEÇMİŞTE, NE DE BUGÜN İDDİA ETTİĞİNİZ DÜŞÜNCENİN DESTEKÇİSİ OLMAMIŞTIR”

“Sayın, Prof. Dr. Atilla Yayla, Yeniyüzyıl Gazetesi

18.01.2016 tarihli ‘Solun şiddet sevdası’ başlıklı yazınızı, kelimenin tam anlamıyla hayretle okudum. Bu ‘tez’leriniz karşısında irkildiğimi belirtmek isterim.

Türkiye’de SOL cenahta siyaset yapan Demokratik Sol Parti, ne geçmişinde ne de bugün, sizin iddia ettiğiniz bir düşüncenin destekçisi veya yandaşı olmamıştır.

Aksine, kurucusu Bülent Ecevit Türkiye’de ve dünyada sevginin, barışın, dürüstlüğün, gerçek yurtseverliğin timsali olmuş, kendisine seçimlerde oy vermeyen toplum kesimlerinin bile takdirini almış bir devlet adamıdır.

Tanımlarınızı ve değerlendirmelerinizi bir bilim adamı süzgecinden geçirerek toplumla paylaşmak yerine, bazı kesimlere veya merkezlere yaranmak kaygısıyla yazmış olmanız, ülkemizde adının önünde akademik unvan bulunup da, kendi devletinin teröre karşı mücadelesini “katliam”la eşdeğer tutabilenlerin yapmaya çalıştıklarıyla aynı görünümdedir.

“DSP BÖLÜCÜ TERÖRE KARŞI KARARLI BİR DURUŞ GÖSTERMİŞTİR”

Demokratik Sol Parti siyasi konjonktürde, SOL bir partidir. Sol’un evrensel değerlerini, Türk halkının özgün değerleriyle harmanlamış, milli ve manevi hassasiyetlerini en üst düzeyde tutmak suretiyle ‘Yerli Sol’ tanımını halkıyla paylaşmıştır.

Bu duruşuyla da üç kez devleti yönetme olanağı bulmuştur. Demokratik Sol Parti, bölücü teröre karşı kararlı duruşunu her fırsatta göstermiş, bölücübaşı’nın Suriye’deki ininden

çıkartılarak Türkiye Devletine teslim edilmesi koşullarını yaratmış ve bunu da gerçekleştirmiş bir partidir.

Demokratik Sol Parti’nin Genel Başkanı olarak 07 Ocak 2016 tarihinde Parti Meclisini Diyarbakır’da toplayıp, sözde Kürt sorununun aslında feodal ağaların yarattığı sorun olduğunu, terörü lanetlediğimizi göz ardı etmenizi en hafif deyimiyle ‘aymazlık’ olarak niteliyorum.

Yazınızdaki, ‘Türk solu PKK şiddetinin en büyük destekçisi’ iddianızı şiddetle reddediyorum. Bunu herkesi kapsayacak şekilde yansıtmanız kabul edilemez.

“DSP GENEL BAŞKANI OLARAK BU YAZINIZI TEKZİP EDİYORUM”

Geçmişte, PKK terör örgütünün organizasyonunu sağlamış ve demokrasi tarihimizin kara lekelerinden biri olan 12 Eylül 1980 faşist darbesini gerçekleştiren Cuntacıların, savunuculuğunu yapan biri olarak bu yaklaşımınız olsa olsa, Türkiye Cumhuriyeti’ni ‘eyaletlere bölme’ fikrini ortaya atan darbeci Kenan Evren’i haklı gördüğünüz, ‘İfade özgürlüğü yeterince gelişmediği için herkes cesaret edemiyor. Kenan Evren, bu tür görüşleri dile getirmekte en iyi pozisyonda olan insan. Düşünce hayatımızda yeni bir dönem açıyor, sevindirici bir gelişme.’ dediğiniz günleri akıllara getirir.

Bu yazınızı Demokratik Sol Parti Genel Başkanı olarak TEKZİP ediyorum.

Yazınızda düzeltme yapıp, aynı gazetede, aynı köşede, aynı puntolarla Demokratik Sol Parti’yi bu tanımlamalarınızdan ayrı tuttuğunuzu açıklamadığınız takdirde sizi, toplumu yanıltan, gerçekleri saptıran ve demokrasi dışı güçlere hizmet amacı güden müfteri bir gazeteci olarak ilan edeceğimizi saygıyla bildiririm. Önder Aksakal, DSP Genel Başkanı”

Diğer Haberler

AKSAKAL’dan Çağrı: “1974’de yapmadığımızı yapma mecburiyetinde bırakmayın.”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder AKSAKAL Kanal 5 televizyonunda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. …