DUYURULAR

AKSAKAL’dan Güvenli Bölge Açıklaması: “AK Parti Günahlarının Rehinidir”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Sayın Önder AKSAKAL, Türkiye’nin güney sınırlarındaki terör ve güvenlik sorununun, Suriye yönetimi ile işbirliği yapılarak çözüleceğini söyledi. Türkiye ile ABD arasında devam eden “Güvenli Bölge” görüşmelerini değerlendiren AKSAKAL,  ABD’nin PKK-YPG-PYD Terör Örgütleri ile birlikte hareket ettiğini ve “Güvenli Bölge” konusunda güvenilemeyeceğini kaydetti. Önder AKSAKAL ayrıca, siyasi iktidarın izlediği Suriye politikasını sert sözlerle eleştirdi. AK Parti’nin günahlarının rehini olduğunu belirten AKSAKAL, CHP’nin ise “ortayolcu” açıklamalar süreci sulandırdığını vurguladı.

AKSAKAL’IN AÇIKLAMASI ŞÖYLE;

“Türkiye’nin güney komşularıyla olan sınırları boyunca kendini koruyacak “güvenli bölge” oluşturulması ihtiyacı, özellikle de PKK – YPG – PYD terör örgütleri eliyle gerçekleştirilen terörist tacizlerin önlenmesi ve bertaraf edilmesi açısından önem arz etmektedir.

Güvenli bölge yaratılması konusunda, uzunca bir süredir ABD ile Türkiye arasında sorun olan bu konuda, birden bire anlaşmaya varıldığına dönük açıklamalar bir takım soru işaretlerini de beraberinde getirmiştir.

Şunu açıkça ortaya koymak isterim ki, Suriye devletinin “terörist” olarak tanımladığı ve temelinde “din temelli” bir devlet oluşturma niyetindeki talancı cihatçılara toprak yaratacak bu girişimler son derece vahim sonuçları olacak politikalardır.

Zira ABD, Ortadoğu planı çerçevesinde bu bölgedeki müttefikinin YPG olduğunu ilân etmiş, AK Parti de Suriyedeki rejim karşıtı olan ÖSO’ya “kuvayi milliye” yakıştırması yapmıştı. Bu durum AK Parti ile ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi ortaklığı’nın aynen devam ettiğinin göstergesidir.

Bu iktidar, kucağındaki bu kadar günahla artık bir seçenek olamaz. Çünkü AK Parti günahlarının rehinidir! Şantajlara boyun eğmek mecburiyetindedir.

CHP’nin “ortayolcu” açıklamaları ise konuyu tamamen sulandırmaktan başka bir anlam ifade etmemektedir.

Yapılacak olan, derhal Suriye ile ikili görüşmelere geçmek, emperyalist sistemin coğrafyamızda kurguladığı yeni devlet yapılanması girişimine Dur! demektir.

Diğer Haberler

AKSAKAL’dan Yunan Bakana cevap: “Daha çok beklersiniz!”

DSP Genel Başkanı Sayın Önder AKSAKAL, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos DENDIAS’ın, “Avrupa, Türkiye’nin davranışının sınırlarını göstermelidir. Yunanistan …