DUYURULAR

AKSAKAL: “Ülke Ekonomisi Entübe Olmuştur.”

DSP Genel Başkanı sayın Önder AKSAKAL, Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK’ın açıkladığı Yeni Ekonomik Program hakkında görüşlerini açıklayarak “Açıklanan Yeni Ekonomik Program, deyimi yerindeyse bir entübasyon uygulamasıdır. Zira birçok tutarsızlığı beraberinde taşıyan, içeriğinde üretim ve istihdama yönelik bir veri bulunmayan, sadece “temenni duygularıyla” kaleme alınmış programlar, en kısa zamanda yine yeniden Yeni Programlara muhtaç olmaktan kurtulamazlar.” dedi. AKSAKAL’ın açıklaması şöyle:

Değerli Basın mensupları,

Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK dün “Yeni Ekonomik Program” açıkladı.

Yeni ekonomik planla ilgili olarak ana temanın Yeni dengelenme, Yeni normal, Yeni ekonomi olarak belirlendiğine işaret eden sayın Bakan, açıkladığı makroekonomik tahminleri pandemi sürecinin büyük bir ikinci dalga olmayacağı ve ekonomilerin kapanmayacağı varsayımı ile hazırladıklarını vurguladı.

Şunu belirtmeliyim ki; gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklerseniz, diğer düğmeler de yanlış bağlanır. Sadece ülkemizde değil, bütün dünyanın büyük bir ikinci dalga ile iç içe olduğu bir ortamda bunun olmayacağı (!) varsayımıyla hazırlanan bir program özü ve olası sonuçları itibariyle bir çaresizliğin perdelenmesi girişiminden öte anlam ifade etmeyecektir.

Şunu artık iktidar partisi kabullenmek zorundadır. Ülke ekonomisi entübe olmuştur.

Açıklanan Yeni Ekonomik Program, deyimi yerindeyse bir entübasyon uygulamasıdır. Zira birçok tutarsızlığı beraberinde taşıyan, içeriğinde üretim ve istihdama yönelik bir veri bulunmayan, sadece “temenni duygularıyla” kaleme alınmış programlar, en kısa zamanda yine yeniden Yeni Programlara muhtaç olmaktan kurtulamazlar.

Üretiminde kullandığı hammaddelerin yüzde yetmişini ithal eden bir ekonominin bakanı olarak sayın ALBAYRAK’a “Döviz kuru benim için hiç önemli değil. Hiç işin o tarafına bakmıyorum (…)çünkü artık kurun kontrolü bizim elimizde.” dediğinde, kendilerine teslim ettiğimizde Dolar kurunun 1,67 TL, açıklamayı taptığı tarih itibariyle bu rakamın tersten okunur hale gelerek 7,80 TL olduğunu hatırlatmak isterim.

Teknik verilerle, süslü cümlelerle anlattığınız Yeni Program, vatandaşın yaşadığı manzarayla taban tabana zıt görüntü veriyor. İnsanlar iş bulamıyor, işi olanlar tasarruf yapamıyor, geleceğine dair hayaller kuramıyor, yarın sabah kendisini neyin beklediğini bilemez halde bir yaşam sürüyor.

Türk milleti böyle bir yaşama müstahak değildir. Zaman geçirmeden gerçekçi, ayakları yere basan programlarla toplumun karşısında çıkılması mecburiyeti vardır. Aksi halde dört bir yanımızdan bizi sarmalayan iç ve dış sorunların da yoğunlaştırılmasıyla daha zorlu süreçleri yaşamamız kaçınılmaz olacaktır.

Diğer Haberler

DSP Genel Başkanı Aksakal Haftalık Basın Toplantısında Gündemi Değerlendirdi.

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Sayın Önder AKSAKAL, gerçekleştirdiği basın toplantısında ülke ve dünya gündemini …