DUYURULAR

AKSAKAL: “TÜRKİYE DİZ ÇÖKECEK BİR ÜLKE DEĞİLDİR”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nde, 1915 Olayları’nı “soykırım” olarak niteleyen ve Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını onaylayan tasarılara tepki gösterdi.

Sözde kararların tek yönlü bir bakış açısıyla alındığını ve hiçbir tarihi değeri olmadığını belirten AKSAKAL, tasarıların politik amaçlarla kurgulandığını söyledi.

Kararların Barış Pınarı Harekatı sonrası alınmasının manidar olduğunu ifade eden AKSAKAL, harekatın Amerikan destekli terör örgütlerine karşı yapıldığını hatırlattı.

Politik saiklerle acıların istismar edildiğini vurgulayan DSP lideri, “1. Dünya Savaşı’nın zorlu koşulları altında, yaşamlarını yitiren her dinden ve etnik gruptan Osmanlı vatandaşının ortak acıları istismar edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL ayrıca, ABD’nin Ankara Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığı’na izahat vermeye çağrılmasını isabetli bulduğunu kaydetti.

“Türkiye bu kararlara boyun eğmeyecektir” diyen AKSAKAL, tarihi olaylar üstünden nefret ve düşmanlık körüklemenin devlet ciddiyetiyle bağdaşmadığını vurguladı.

AKSAKAL’ın açıklaması şu şekilde:

“Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nin 1915 Olayları’nı “Soykırım” olarak kabul eden ve Türkiye’ye yönelik yaptırımları onaylayan kararlarını esefle kınıyorum.

Bu tasarıların, hiçbir tarihi değeri ve niteliği olmadığı gibi bütünüyle politik saiklerle kurgulandığı açıktır.

Güney sınırlarımızda, Amerikan destekli terör örgütlerine karşı halkımızın güvenliği için giriştiğimiz Barış Pınarı Harekatı’nın hemen ardından, Temsilciler Meclisi’nin tasarıları gündemine alarak onaylaması son derece manidar olmuştur.

Temsilciler Meclisi, bu kararlarıyla 1915 Olayları’nı çarpıtan, Türkiye düşmanlığından beslenen tek yönlü bakış açısına hizmet etmektedir.

Bununla birlikte, 1. Dünya Savaşı’nın zorlu koşulları altında, yaşamlarını yitiren her dinden ve etnik gruptan Osmanlı vatandaşının ortak acıları istismar edilmektedir.

Çeşitli lobilerin etkisi altında kalarak, güncel politik tutumlarla tarihi olayları tek yönlü olarak değerlendirip kararlar almak hiçbir şekilde kabul edilemez.

Türk makamlarının da bahsi geçen tasarıların hemen ardından, ABD’nin Ankara Büyükelçisi’ni izahat vermeye çağırması isabetli olmuştur. Türkiye, hiçbir hükmü olmayan bu tarz karar ve yaptırımlara boyun eğecek ve diz çökecek bir ülke değildir. Asla olmayacaktır.

1915 Olayları’na ilişkin bilimsel ve tarafsız bakış açısıyla, konunun uzmanları tarafından arşivlerin irdelenmesiyle bir değerlendirme yapmak yerine, insanların acılarını istismar ederek tarihi olaylar üstünden Türkiye düşmanlığı oluşturmak devlet ciddiyetiyle açıklanamaz.

Bu düşüncelerle, ABD Temsilciler Meclisi’nin sözde kararlarını şiddetle reddettiğimi ifade ediyorum. “

Diğer Haberler

AKSAKAL: “Dünya Durdukça Türk Milleti Varolacaktır!”

DSP Genel Başkanı Sayın Önder AKSAKAL, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı. AKSAKAL …