AKSAKAL, Türk Boyları Konfederasyonu İle Toplumsal Düşünce Derneği Yöneticilerini DSP Genel Merkezinde Kabul Etti.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Durhasan KOCA ile Toplumsal Düşünce Derneği Genel Başkanı Av. Fethi BOLAYIR ve beraberindeki heyetleri kabul etti.

DSP Genel Başkanı AKSAKAL ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirtip “hoşgeldiniz” dedikten sonra söz alan Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Durhasan KOCA ve Toplumsal Düşünce Derneği Genel Başkanı Av. Fethi BOLAYIR konuşmalarında, Türkiye’nin işlevsiz bir parlamento, bağımlı bir yargı, hukuksuz bir demokrasi ortamında yer aldığını, üniversitelerin ilimden uzaklaştırıldığını ve özgürlüğünü kaybetmiş bir basın mekanizması ile gündemin oluşturulduğunu belirterek 16 Nisan’da yapılacak olan Anayasa Referandumunda her türlü yetkinin bir kişiye verilmesi girişiminin bir güç zehirlenmesi yaratacağını ifade ettiler.

“Bu anayasa değişikliğinin Denge – Denetim – Fren üçlüsünü yok edeceğini, esasen İnsan Hakları Bildirgesi’nin 16. maddesinde belirtildiği gibi, “Hakların güvence altına alınmadığı ve kuvvetler ayrılığının olmadığı bir toplumda Anayasa yoktur.” anlayışı doğrultusunda biz Toplumsal Düşünce Derneği ve 3,5 milyon üyesiyle Türk Boyları Konfederasyonu olarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin temel ilkelerini oluşturan demokratik, laik, sosyal hukuk devleti kavramlarını ortadan kaldırıp devlet mekanizmasını ve toplumsal yaşamı bir kişinin iradesine teslim edebilecek böyle bir Anayasa değişikliğine karşı çıkacaklarını ve “Hayır” diyeceğiz. Demokratik Sol Parti Türkiye siyasetinin önemli partilerinden olup, kurucu genel başkanı rahmetli ECEVİT’in çizgisinden en ufak bir sapma yapmadan çalışmalarını sürdürmektedir, yakından izliyoruz.. parti olarak açıklamış olduğunuz HAYIR kararının da isabetli ve yerinde bir karar olduğunu değerlendiriyoruz.” diyerek sözlerini tamamladılar.

DSP Genel Başkanı AKSAKAL konuşmasında, “Türkiye’nin son 15 yılda getirildiği nokta bir fiyaskodur. Bugün yaşananları ibretle izlemekteyiz. İki günde 13 şehit haberi daha aldık, bu durum kabul edilebilir olmaktan çıkmıştır. Askerlerimiz Rus uçaklarından atılan bombalarla öldürüldüler, bazı yetkililer “yanlışlıkla” oldu deseler de Rusya buna farklı bir yaklaşım sergiledi ve “koordinatları Türkiye verdi” açıklaması yaptı. Ayrıca Türk askerinin o bölgede olmaması gerektiğini ifade ettiler. Bu manzara bir devlet için kabul edilebilir bir manzara değildir.

İşte bunun için 16 Nisan’da getirilecek referandum sandığında halkın HAYIR demesi için var gücümüzle çalışacağız. DSP olarak hiç bir grubun, kesimin ya da cephenin parçası olmayız, tüm yurt sathında ulaşabildiğimiz her noktada yurttaşlarımıza özgür birey” olmalarının önemini anlatacağız, “kul’a kulluk edilmeyeceğini” anlatacağız.” dedi.

“Sandıktan hangi sonuç çıkarsa çıksın, yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde sanki şimdiki Cumhurbaşkanı seçilecekmiş gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor, meselenin tek başına şimdiki Cumhurbaşkanı olmadığını, böyle bir sınırsız yetkinin “dengesiz birinin eline geçmesi” halinde ülkenin ne tür badirelerle karşı karşıya kalacağını düşünmek bile istemiyoruz.” diyen AKSAKAL, ziyaretlerinden dolayı Av. Fethi BOLAYIR ve Durhasan KOCA’ya teşekkür etti.