AKSAKAL: Sayın Erdoğan Ya Unutuyor, Ya Da Kandırılıyor!

DSP Genel Başkanı sayın Önder AKSAKAL, referandum sonucunda oluşan yeni Anayasal çerçevede yeniden Akparti Genel Başkanlığına seçilen ve 30 Mayıs 2017 tarihinde partisinin TBMM Grup toplantısında konuşan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bazı açıklamalarını eleştirdi. “Sayın ERDOĞAN ya unutuyor, ya da kandırılıyor” diyen AKSAKAL, özellikle “AK Parti devrimci bir partidir. Cumhuriyet tarihinde en köklü değişiklikler bizim dönemimizde atılmıştır. Hak ve özgürlükler konusunda atılan adımları acaba AK Parti’den önce hanginiz attınız. Siyasi partilere yaşam hakkı vermediniz. Bizi bile kapatmaya yeltendiler.” şeklindeki sözlerini hatırlatarak şunları söyledi:

Öyle anlaşılıyor ki görev yükünün ağırlığı, Akparti Genel Başkanı da olan sayın Tayyip Erdoğan’ın geçmişe dair olayları anımsamasında olumsuz etkiler yaratmış. Ya da en azından kendisine konuşmalarını hazırlayanlar bilerek hata yapmalarına ortam hazırlıyor.

Öncelikle, “Akparti devrimci, bir parti’dir.” diyen sayın Erdoğan’ın, konuşmasında kullandığı “devrimcilik” kavramı, yapılan köklü değişikliklerin eskilere dönüşün değil, yeniyi daha da geliştiren atılımların tanımıdır.

Dolayısıyla 15 senedir yaşananlar, çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmayı hedeflemiş bir toplum yerine “dindar ve kindar” nesil yaratacaklarını söyleyenlerin olsa olsa “karşı devrimidir”.

Demokratik hukuk devleti yapısının en yoğun darbeyi aldığı dönem son 15 yıllık Akparti iktidarı dönemidir.

Hak ve özgürlüklerin ülkeye Akparti tarafından getirildiği gibi bir iddiada (!) bulunanların, kendilerini bugünkü konumuna taşıyan demokratik anlayışın 80 yıllık Cumhuriyet rejiminin sayesinde oluştuğunu anlayamadıklarını görmekse gerçekten ibret vericidir.

“Siyasi partilere yaşam hakkı vermediniz. Bizi bile kapatmaya yeltendiler.” söylemini ise belki de en son dillendirecek olan sayın Erdoğan’dır. Zira 2001 yılında Bülent Ecevit Başbakanlığındaki 57. Hükümet döneminde Fazilet Partisi’nin kapatılmasını önlemek için Anayasa’nın 69. Maddesinde yapılmak istenen değişikliğe karşı oy vererek kendi partilerinin kapanmasına sebep olanlar bugünkü Akparti’nin kurucusu olanlardır.

Hafıza-i beşer, nisyan ile malûldür.