DUYURULAR

AKSAKAL: NATO’NUN GEREKLİLİĞİ ORTADAN KALKTI ÖNCELİK ULUSAL ÇIKARLARIMIZ

Genel Başkanımız Önder AKSAKAL, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri alması halinde ABD ile müttefiklerinin ortak ürettiği F-35 hayalet savaş uçaklarına ‘el süremeyeceği’ açıklamalarında bulunmasına ve bunun birlikte, dün NATO’da Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı (SACEUR) devir teslim töreninde üye olmamasına rağmen Kıbrıs Rum Kesimi’nin davet edilmesi üzerine çok önemli uyarılarda bulundu.

AKSAKAL’ın, Türkiye-ABD ikili ilişkilerine ve dış politikada atılan adımlarla ilgili yayımladığı mesajında, ‘NATO’nun gerekliliğin ortadan kalktığının’, ‘Türkiye’nin ulusal çıkarlarına odaklanmasının gerektiğinin’, ‘Millî sanayimizi ivedilikle geliştirmek, tarımsal üretimi millîleştirmek ve topyekûn kalkınma hamlesini hayata geçirmenin’ çok önemli olduğunu vurguladı.

AKSAKAL mesajında, “NATO 1949 yılında olası bir Sovyet işgaline karşı ortak savunma amaçlı kurulmuş örgüttür. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin 1991 yılından sonra dağılmasıyla birlikte esasen artık bu tehlike ortadan kalkmıştı. Mihail Gorbaçov ile başlayan Glastnost (açıklık) ve Perestroyka (yeniden yapılandırma) politikaları ilerledikçe bu örgütün gerekliliği neredeyse tamamen ortadan kalktı.

Soğuk savaş döneminde iki kutuplu olan dünya sistemi işte bu gelişmeler sonrasında tamamen kapitalist özeliklere sahip tek sistem olarak gelişti. Kısacası Amerika’nın Rusya’dan, Çin’in bu ikisinden farklı bir ekonomi politikası yoktur.

Öncelik Türkiye’nin Ulusal Çıkarları

Bu gerçekler ışığında değerlendirildiğinde Türkiye için elbette öncelikle ulusal çıkarları önemlidir. Ancak batı dünyası ile olan uzun yıllara dayalı siyasi ve ekonomik ilişkilerinin bir çırpıda silinmesi de düşünülemez.

Yapılması gereken millî sanayimizi ivedilikle geliştirmek, tarımsal üretimi millîleştirmek ve topyekûn kalkınma hamlesini hayata geçirmektir. Bütün bunlar toplumu iki kampa ayrıştırarak değil tam demokrasiyi hakim kılmak ve toplumun tümünün temsil edilebildiği parlamentoyu yaratmaktan geçer.” açıklamalarında bulundu.

Diğer Haberler

AKSAKAL, TBMM Başkanı ŞENTOP’u Ziyaret

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Siyasi Partiler, Milletvekili ve Yerel Yönetim Seçimleri ile Yüksek Seçim …