DUYURULAR

AKSAKAL: “KKTC’NİN TANINMASI İÇİN MÜCADELE ETMEK, MİLLİ BİR HAYSİYET MESELESİDİR”

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 36. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

KKTC’nin Kıbrıs Türk’ünün varlığının ve bağımsızlığının sembolü olduğunu ifade eden AKSAKAL,  “Öz vatanlarında yaşam haklarına saldırılan; etnik temizliğe, faşizme, ırkçılığa maruz kalan Kıbrıs Türkleri, Anavatan Türkiye’nin desteği, kahraman mehmetçik ve mücahitlerin mücadelesiyle dimdik ayakta kalmıştır.” ifadelerini kullandı.

KKTC’nin günümüzde, uluslararası mecrada tanınması gerektiğini belirten DSP lideri, “KKTC’nin uluslararası mecrada tanınması için mücadele etmek, politik bir duruş değil, milli bir haysiyet meselesidir.” dedi.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL ayrıca, Ada’da çözüm dilencisi ve teslimiyetçi yaklaşımları da eleştirdi.

AKSAKAL’ın açıklaması şu şekilde:


“Kıbrıs Türk Halkı’nın varlığının ve bağımsızlığının en önemli sembolü olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 36. yıl dönümünü tebrik ediyorum. 

Öz vatanlarında yaşam haklarına saldırılan; etnik temizliğe, faşizme, ırkçılığa maruz kalan Kıbrıs Türkleri, Anavatan Türkiye’nin desteği, kahraman mehmetçik ve mücahitlerin mücadelesiyle dimdik ayakta kalmıştır. 

Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Ada’da Türklerin özgür, bağımsız, onurlu yaşamlarını tanzim edecek bir düzenin kurulmaması sonrası, Dünya’ya verilen en etkili cevap bağımsız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanı olmuştur. 

KKTC, şehit kanlarıyla sulanmış Kıbrıs topraklarındaki Türk varlığının, Türk hakimiyetinin en kadim yansımasıdır. 

Teslimiyetçiliğin ve çözüm dilenciliğinin karşısında yapılması gereken, KKTC’nin tüm Dünya’da saygın ve müstakil bir devlet olarak tanınmasını sağlamak olacaktır. 

KKTC’nin uluslararası mecrada tanınması için mücadele etmek, politik bir duruş değil, milli bir haysiyet meselesidir. 

Vatanseverliği Kıbrıs’ın dağlarına kazıyan demokratik solcu anlayış, bugün de Kıbrıs’taki soydaşlarımızın ve KKTC devletinin kayıtsız şartsız yanındadır. 

Bu duygu ve düşüncelerle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş gününü kutluyor, başta Dr. Fazıl KÜÇÜK, Rauf DENKTAŞ, Bülent ECEVİT olmak üzere; Kıbrıs davasına emeği geçen tüm şehitlerimizi, mücahitlerimizi saygıyla anıyorum.” 

Diğer Haberler

DSP Genel Başkanı Aksakal, Eskişehir’de Kanal 26’ya konuk oldu.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, gerçekleştirdiği Eskişehir ziyaretinde bölgenin yerel televizyonu olan Kanal 26’ya konuk …