DUYURULAR

AKSAKAL: “Hukuk sistemi, Hukuk (!) Adamları Eliyle Açıkça Hançerleniyor!”

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel KARAMOLLAOĞLU ve beraberindeki heyeti DSP Genel Merkezinde ağırladı.

Ziyarette Türkiye’de yaşanan iç ve dış olaylar değerlendirilerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Anayasa değişikliği sonrasında 6 ay içinde çıkarılması hükmüne rağmen bugüne kadar gündeme alınmayan Uyum Yasaları ile ilgili çalışmalarını da DSP Genel Başkanı AKSAKAL’a sunan SP Genel Başkanı KARAMOLLAOĞLU konuşmasında;

“Türkiye bir hukuk devleti, Türkiye demokratik teamülleri olan bir devlet. Bir anayasa değişikliği yapıldı ama bu anayasa değişikliği ile ilgili uyum yasaları hala Meclise sevk edilmedi. Mecliste görüşülmeye başlanmadı. Biz hem bu konuda hem de Türkiye’nin diğer meseleleri hakkındaki görüşlerimizi Sayın Genel Başkana arz etmek üzere bu ziyareti gerçekleştirdik. Bu sene içerisinde seçimin olması bazı kesimler tarafından ihtimal olarak görülüyor, gündemde tutuluyor. Ancak seçime giderken hukukun üstünlüğü en önemli mesele. Bir devletin hukuk devleti olması, diğer bütün meselelerin önüne geçer. Biz burada adaletin tesisi için her türlü çabanın verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Başka sıkıntılar da var ama onları şuan gündeme getirecek değilim. Afrin meselesi çok önemli ama bu esas itibariyle gündeme getirmek istediğimiz seçimler ve seçimlerden sonra atılacak adımlardır. Başka hatalar geçicidir ama hukuk ihlalinin telafisi imkansızdır.” dedi.

DSP Genel Başkanı AKSAKAL ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ettikten sonra Türkiye’nin demokratik bir anayasal sisteminin var olduğunu ancak bu sistemi işleten mekanizmaların kendilerine yasalarla tanımlanan yetki sınırlarını “keyfi” gerekçelere aşarak, paralel bir sistem yaratma gayretinde olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

“Türkiye’de bir süreç yaşanıyor. Ülkemizin güney sınırında bir terörle mücadele çabası var. Türkiye devleti bunu çok uzun yıllardır yaşıyor ve bu konuda çok tecrübelidir. Ancak dışarıda yaşadığımız bu mücadele Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin genel karakterlerini de ortadan kaldırmaya yönelik kullanılmaması gerekiyor. ‘Hukuk devletiyiz’ diyoruz fakat yaşadığımız olaylar tamamen bir hukuksuzluk, tam kanunsuzluk çerçevesinde devletin güçler ayrılığı noktalarında bulunan kurumlarının birbirlerini tamamen yok saymaları üzerine kurgulanmış gidiyor. En yakın örneğiyle parti olarak yaşadığımız bir olay bu durumun tipik bir delilidir. Seçimlere katılma yeterliliğine sahip partilerin tespitinde tam bir kanunsuzluk haliyle alınmış Yüksek Seçim Kurulu kararı önümüzde duruyor. İtiraz edebileceğimiz tek merci yine bu kararı alan kurul. İtirazımızı da yapmakla birlikte, gerek Seçim Kanunu ve gerekse Siyasi Partiler Kanununda sayılan kriterleri taşıdığı konusunda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resmi verilerini yok hükmünde görerek tamamen keyfi bir şekilde yasada sayılmayan uydurma kriterler gerekçe gösterilerek DSP engellenmeye çalışılıyor.

Bu bir hukuk cinayetidir!

Kendilerine Anayasayla emanet edilmiş olan hukuk sistemi, maalesef yine hukuk (!) adamları eliyle açıkça hançerleniyor.

“Bu olay ve yaklaşım biçimi sadece DSP için değil demokratik sistemimiz için çok önemli bir tehdittir. Demokrasiye inanan, hukuk devleti ilkelerini benimsemiş tüm kurumları bu hukuksuzlukların karşısında güçlü bir duruş sergilemesi gerekir.” diyen AKSAKAL konuşmasında şunları söyledi:

“Yüksek Seçim Kurulu 16 Nisan’da yapılan halk oylamasında mühürsüz oyların geçerli sayılmasına yönelik aldığı kanunsuz kararına bir yenisini eklemiş ve bundan sonra da bu tür kararlara imza atabileceğine dair kaygılarımızın derinleşmesine sebep olmuştur. Demek ki bu kurul yarın seçim ortamına girildiğinde sadece siyasi partilere değil, partilerin çıkaracağı adaylara yönelik olarak keyfi ve yine kanunlara aykırı bir kriter oluşturabilir. Bu bizim kabul edebileceğimiz bir durum değildir. Mücadelemizi sonuna kadar sürdürmekte de kararlıyız.”

Ziyarette AKSAKAL’a, DSP Genel Başkan Yardımcıları Müzeyyen OKUR, Uğur GÜREL, Murat ÖZBİLGE ve Av. Onur İSTE eşlik ettiler.

 

Diğer Haberler

AKSAKAL’dan Çağrı: “1974’de yapmadığımızı yapma mecburiyetinde bırakmayın.”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder AKSAKAL Kanal 5 televizyonunda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. …