AKSAKAL: Bunun Adı Doğrudan “Kapitülasyon” dur !

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Türkiye Varlık Fonu olarak kurulan şirkete devredilen kamu kaynaklarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

“Daha referandum sandığı halkın önüne konulmadan, dayatılan Anayasa değişiklikleri kabul edilmeden, bir fiili Başkanlık uygulamasıyla karşı karşıyayız, yapılan işlerin adı doğrudan ‘Kapitülasyon’dur” diyen AKSAKAL şunları söyledi:

“Ülke olarak kan kaybetmeye devam ediyoruz.

Yasaların ve hatta Anayasa’nın yok sayılarak yürütüldüğü icraatlar, hukukun devre dışı bırakılıp 93 yıllık devlet geleneklerinin tamamen ortadan kaldırılması, dışarıdan bakıldığında ülkenin bir kabile devleti görüntüsünü andıran yapıya bürünmesi kaygı verici boyutlara ulaşmıştır.

Ekonomide sıfırı tüketen hükümet, ne yapacağını şaşırmış durumdadır.

AKP iktidarlarının, Özelleştirme adı altında bütün kazanımlarımızı peşkeş çekmesi yetmemiş gibi, şimdi de Kamu denetimi dışında yapılandırılıp Türkiye Varlık Fonu ismiyle kurguladıkları bir sistemle devletin elinde kalan en önemli stratejik kurumlarını ve toprak varlığını (yabancılar da dahil) herkesin elde edebilmesine olanak verecek şekilde bu fona aktarması kabul edilemez.

Halkın diliyle sesleniyorum; Siz kimin malını kime veriyorsunuz!

Aldığınız bu karar, bugün itibariyle iç ve dış borçların ulaştığı seviyenin olağan yöntemlerle finanse edilemez hale geldiğinin bir göstergesidir.

Hükümet, borç yönetiminde ortaya çıkan sorunu hukuk kuralları ve geleneklere uyarak çözmeye çalışmak yerine bir oldu-bitti yaratmıştır.

ZİRAAT BANKASI, HALK BANKASI, PTT, THY, BOTAŞ, TÜRKSAT, ÇAYKUR, İSTANBUL BORSASI, TELEKOM,

Tamamen kanunsuz bir şekilde de Savunma Sanayi Destekleme Fonuna ait 3 Milyar Lira nakit,

..ve 2 milyon metrekare Hazine Arazisi !!!

Dahası belli değil !

Başta hükümeti, bu kararlara imza atan tüm yetkilileri ve bu milletin malına göz dikenleri açıkça uyarıyorum!

Dünya Sultan Süleyman’a bile kalmadı. Bu iktidarın gidişi de yakındır.

Yağmalanan halkın malı, DSP iktidarında geri alınacak ve gerçek sahibine teslim edilecektir.

Türkiye Varlık Fonu yöneticileri üstlendiği sorumluluğu hukuk kurallarına titizlikle uyarak yerine getirmeli, konuyla ilgili aldığı kararlar ve yaptığı işlemler hakkında kamuoyuna anında ve yeterli açıklamalar yapmalıdır.”