DUYURULAR

AKSAKAL Bilecik’ten seslendi :İki güce inandık biz ;HAKKA ve HALKA!

  Genel Başkanımız Sayın ÖNDER AKSAKAL 11 Kasım 2020 tarihinde  gerçekleştirilen DSP BİLECİK İl Teşkilatının açılış töreninde konuştu. Gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan AKSAKAL,  şunları söyledi;

Değerli basın mensupları,

Değerli Demokratik Sol Partili arkadaşlarım.

Çok değerli Bilecikli kardeşlerimiz,

Bugün on birinci ayın, on biri ve trafik plaka numarası 11 olan Bilecik ilimizde Demokratik sol partinin İl Teşkilat binasını, güvercin yuvasını açmak, Bilecik ’lilerin daha huzurlu, daha müreffeh bir Türkiye özlemine çözüm bulacakları DSP İl Başkanlığı binamızı onların hizmetine sunmak için toplandık.

Buralara kadar zahmet edip gelen tüm yurttaşlarımıza gönülden şükranlarımı sunuyorum.

Hepiniz HOŞGELDİNİZ!!

Değerli kardeşlerim,

Siyaset kurumu hakikaten alabildiğine dejenere oldu, alabildiğine yıprandı ve toplum artık siyaset kurumlarından, yani partilerden neredeyse umudunu kesti.

Siyaset esasen, halkın huzur ve güven ortamında refah içerisinde yaşamasını sağlayacak ekonomik ve sosyal politikaların geliştirildiği, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü güvence altına alan stratejilerin kurgulandığı ve uluslararası camiada ülkemizin hak ve menfaatlerini koruyup kollayacak politikaların üretim merkezidir.

Biz taa Kurutuluş Savaşı ve öncesinde olduğu gibi, yedi düvelin bu topraklara çökmesine karşı yapılan milli mücadeleden ve sonrasında Tam Bağımsız Türkiye idealinin yükseltildiği dönemlerde ATATÜRK ’ten bunu öğrendik. O’nu aramızdan ayrılışının 82. Yılında bir kez daha minnetle ve saygıyla yâd ediyorum.

ATATÜRK ’ten sonraki dönemde halkın çıkarları doğrultusunda çaba sarfeden tek lider olan Bülent ECEVİT ’ten de bunları öğrendik. Bugün burada, Büyük Osmanlı İmparatorluğunun ilk fikrinin doğduğu topraklardayız.. 694 yıl önce yaşamış Şeyh Edebâli’ nin desturlarıyla yoğrulmuşuz. Bu yüzden; İki güce inandık biz:  HAKKA ve HALKA! Bunun dışında hiçbir güç bizleri, Demokratik Sol Partilileri, ECEVİT’ çileri ilgilendirmemiştir.

Sevgili Bilecikliler,

Bugünkü Ak parti iktidarına devleti biz devrettik. 2002 yılında ekonomisi düzlüğe çıkarılmış, bütün komşularıyla barış içerisinde yaşayan, dünyada itibarı yüksek bir Türkiye teslim etmiştik.

Bugün, “o günkü ekonomik kriz Ak parti’ nin gelmesine sebep oldu” diyenler asıl gerçeği gözlerden kaçırıyorlar. Gerçek şudur ki; emperyalizmin güdümünden çıkan bir Türkiye, başta ABD olmak üzere AB ülkelerini de tedirgin etmişti. Ekonomik sistemi alt üst etmek için türlü entrikaları uygulamaya koydular ve başardılar. Bunun adı da kriz oldu, bunun adı “yazar kasa fırlatıldı” oldu. Halâ daha aynı teraneyi devam ettiriyorlar.

Ama bugünkü manzaraya bakın, 19 yıl öncesini bu millet mumla arıyor. O gün bir asgari ücretle 8 tane çeyrek altın alabiliyorduk, bugün 2,5 taneyi zor alıyoruz! O gün dolar 1,64 liraydı, bugün 8,5 lira! O gün ev tüpünü 24 liraya alıyorduk, bugün 124 lira! Bu liste çok uzar. Zamanınızı almak istemem.

Fakat o tarihte iktidarı dizayn eden uluslararası güçler, bildiğiniz gibi ana muhalefeti de dizayn etmiş, sadece iki partinin mecliste yer almasını sağlayarak memleketin kaderini bunlara havale etmişti.

Bakın bunlarla, yani iktidar ve ana muhalefet partisiyle 18 yıl bitti, 19.ncu seneye adım attık. Kendisini daha mutlu, daha huzurlu, daha müreffeh gören kaç kişi var etrafınızda? Bu 19 senenin sonunda geleceğine daha güvenle baka kaç yurttaşımız var arkadaşlar? YOK! Olamaz da..

Zira; biz bunlara devleti verdiğimizde ülkemizin iç dış toplam borcu 150 milyar dolar civarındaydı.. Bugün trilyon dolara yaklaştı. Bakın, Hazine Bakanı görevi bıraktı. İstifa etti mi, ettirildi mi artık buna ne yakıştırırsanız yakıştırın. “Sarı öküzü verdiler” mi dersiniz, “Batan gemiyi ilk terk eden” mi dersiniz, bu size kalmış. Önümüzdeki süreçte daha net anlayacağız.

Çalışma Bakanı zaten evlere şenlik!

Şimdi yoksulluğu çeşitlendirmişler! Eskiden sadece yoksulluğa karşı mücadele ederdik, şimdi bunların dediğine göye yoksulluk 5 çeşit olmuş! Kendileri söylüyor bunu. Ben uydurmuyorum! Mutlak yoksulluk varmış, Aşırı yoksulluk varmış, Göreceli yoksulluk varmış, Nesnel yoksulluk varmış, Öznel yoksulluk varmış. Ne demekse??

Değerli kardeşlerim,

Ben onu bunu bilmem, yoksul; adı üstünde yoksuldur! Nesnelini öznelini, görecelisini anlamam. Sizin göreviniz yoksulluğu bitirmektir. Onun için gelmediniz mi? 3Y ile mücadele edeceğiz dediler. Yoksulluk, Yolsuzluk, Yasaklar. Milleti bunların bataklığına gömdüler, şimdi yoksulluğu bitirmek şöyle dursun 5 çeşide çıkarmışlar.

Ama zenginlikte sınır yok. Çünkü zengin var, daha zengin var, daha daha zengin var, ultra zengin var. Var da var!

İttifaklar diyorlar, ortalıkta ittifak-mittifak bir şey kalmamış ki.. Ak parti’ yi bölmüşler, CHP’yi bölmüşler, MHP’yi bölmüşler, HDP’  yi bölmüşler, Bölmüşler de bölmüşler. Ortalık darma duman.

Kendi başını bağlayamayan gelin başı bağlarmış, Amerika’da TRUMP’ mı kazanacak BIDEN  ’mı diye bahis oynayanlar, BIDEN kazanınca sıraya girdiler şimdi. Bazıları da, daha sonuçlar kesinleşmeden tebrik yarışına soyundu.

Sevgili Bilecikliler, memleketin manzarası bu işte.. ne diyebilirim ki?

Ama bilmelisiniz ki, Dürüstlük anlayışıyla, Halkçı politikalarıyla, Milliyetçi – Vatansever duruşuyla Türkiye’nin gerçek ATATÜRK’ çü, gerçek SOL PARTİSİ Demokratik Sol Parti siyasetin en güvenli limanı olarak dimdik ayaktadır. Bugün sizlere açılan bu kapı, geleceğinizin güvencesi, huzurunuzun, mutluluğunuzun ve müreffeh bir yaşama açılan kapısı olacak.

DSP Genel Başkanı Bilecik İl Başkanlığı binasının açılışını yaptıktan sonra esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Esnafların sorunlarını dinleyen AKSAKAL, özellikle pandemi sebebiyle halkın alışveriş sisteminden uzaklaştığı, ekonomideki olumsuz gelişmelerin de etkisiyle eski dönemlerdeki alışveriş aktivitesinin olmadığı eleştirilerini dinledi.

Bilecik’te Şeyh Edebâli Türbesini de ziyaret eden AKSAKAL daha sonra Bilecik Valisi Bilal ŞENTÜRK ve Bilecik Belediye Başkanı Semih ŞAHİN’ i makamlarında ziyaret ederek parti İlin sorunları hakkında bilgi aldı.

AKSAKAL ertesi gün Söğüt İlçesine geçerek Ertuğrul Gazi Türbesini ziyaret ederek ilçe esnaflarının sorunlarını dinledi.

Diğer Haberler

DSP Genel Başkanı Aksakal Haftalık Basın Toplantısında Gündemi Değerlendirdi.

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Sayın Önder AKSAKAL, gerçekleştirdiği basın toplantısında ülke ve dünya gündemini …