DUYURULAR

Aksakal, Almus ve Niksar’a bağlı beldelerde halaylarla karşılandı

Seçim çalışmasına Tokat’ın Almus ve Niksar ilçelerine bağlı Kınık, Gölgeli, Görümlü, Ataköy ve Yazıcık  beldelerinde devam eden DSP Lideri Önder Aksakal, belde girişlerinde davul, zurna ve halaylarla karşılandı.

Genel Başkan Aksakal Almus Kınık DSP Belediye Başkan Adayı Hacı Yusuf Geçene, Almus Gölgeli DSP Belediye Başkan Adayı Hayati Turan, Almus Akarçay Görümlü DSP Belediye Başkan Adayı Dr.Ali Akkaya, Niksar Ataköy DSP Belediye Başkan Adayı Muhammer Meşe ve Niksar Yazıcık DSP Belediye Başkan Adayı Zafer İnanç ile birlikte vatandaşları selamlayarak, sohbet etti ve sorunlarını dinledi. Beldeleri sırasıyla dolaşan Aksakal’ın ilk durağı ise Kınık olduk.

KINIK

Kınıkta Vatandaşlara seslenen DSP Lideri Aksakal, Devletin durumunun vahim olduğunu belirterek “Bir Nisan’dan sonra ne yapacaklar onu bilemiyoruz. Ama geçim konusunda zorlanacağımız kesin. Bizim bütün bunlara hazırlıklı olmamayız gerekir. Bir büyükşehir yasası çıkardılar. Bunu niçin çıkardılar; bazı büyükşehirleri elde edebilmek için, oraların belediyelerini ele geçirebilmek için bütün köyleri belediye sınırı yaptılar. Ve şehirde yaşayan vatandaşın, elektrik parası, su parası, emlak vergisi ve denetimle ilgili ne varsa, aynısını köydeki vatandaşlarımız da ödeyecek. Yani 1 Nisan’dan sonra köydeki vatandaş da şehirdeki vatandaşın tabi olduğu bütün kurallara tabi olacak. Peki bu yasayı şuan kaldırma ihtimalimiz var mı? Yok. Fakat 2023 seçimlerinde bu kardeşinizi Cumhurbaşkanı yaptığınızda bu yasaların tamamı kaldırılacak. Köyleri, köylüye ve üreticilere yeniden geri vereceğiz, üretimi artıracağız. Ranttan değil, üretimden beslenen bir toplum yaratmadığımız müddetçe elin namerdine muhtaç hale geliriz” ifadelerini kullandı.

AKARÇAY GÖRÜMLÜ

Aksakal, Kınık’tan sonra Akarçay Görümlü’ye geçti. Görümlü’de konuşma yapan Aksakal, şunları söyledi: “Yüz yıldır Cumhuriyeti ortadan kaldırma girişimlerini hepimiz görüyoruz. Hepiniz televizyonlarda siyasetçilerin oturmuş tek kale maç yaptıklarını izliyorsunuzdur. Bir gün bir kanalda, diğer gün başka kanalda. Hepsi aynı şeyleri söylüyor. İki partili sistem ve tek adamlık rejime doğru bizi sürüklemeye çalışıyorlar. Bunun önünde alnı açık, başı dik ve hiçbir şaibeye bulaşmamış tek parti durabilir. O da DSP’dir. Bunun lamı cimi yok. Eğer bu ülkede birlik beraberlik ve kardeşçe bir yaşam, ekonomik olarak düzlüğe çıkmış bir devlet ile üreten bir Türk toplumu istiyorsak, 1 Nisan sabahı DSP’yi Ak Parti iktidarına karşı dikeceksiniz. Ben de buradan size söz veriyorum; 2023 yılında bu devleti yönetmek üzere bunların elinden tekrar alacağız. Atatürk’ümüzü, cumhuriyetimizi ve halkımızı koruyacak bütün değişiklikleri organize edeceğiz, hayata geçireceğiz.”

GÖLGELİ

Akarçay’dan sonra Gölgeli’ye geçen Aksakal Gölgeli meydanında halka seslendi. Cumhuriyeti ve demokrasiyi yeniden payidar kılmak için yollara düştüklerini belirten Aksakal konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bunun için sizlerle buluşuyoruz. Bugün beş kişi, yarın beşyüz kişi, öbür gün beş milyon kişi olacağız. Ve inşallah burada Görümlü’de de çok güzel bir yaşamı, üretimi hayata geçireceğiz. Ve inşallah 1 Nisan’da bütün sandıklardan ak güvercinler uçurulacak. 33 yıldır siyaset yapıyoruz. 1985 yılında bu partiyi Bülent Ecevit kurdu. Kalkınma köyden ve köylüden başlar stratejisi ile ekonominin temelini oluşturdu. Biz buna turizmi de katacağız. Maalesef şuan bunu kullanamıyorlar. Belki bilerek de kullanmıyorlar. Yerüstü ve yeraltı zenginliklerimiz eşi benzeri olmayan miktardadır. Bunların hepsini kullanacağız.  Bizi 17 yıldır içine soktukları bu durundan el birliği ile kardeş kardeşe, yetimin ve garibanın hakkını yemeden çıkacağız. Bunu şunun için söylüyorum; bizim devleti yönetme arzumuz var. Parlamentodaki muhalefetin devleti yönetme derdi yok. Onlar allahtan sağlık devletten aylık anlayışı ile ceylan koltuklarında oturmaya devam etmek istiyorlar. Devleti yönetmek için ellerini taşın altına sokma gibi dertleri yok. 31 Mart seçimleri onlar için ‘one munite’ seçimidir. Onlara bir dakika diyeceğiz. Bu devlet bize Sayısal Loto’dan çıkmadı. Bu topraklar bize Milli Piyangodan çıkmadı. Binlerce, milyonlarca şehidin kanı ile sulanarak kuruldu. Bir beka sorunu var diyorlar. Öyle bir sorunumuz yok. Yurdumuzun en ufak bir parçasını, çakıl taşını dahi feda etmeyiz. Maalesef ekonomik olarak bir beka sorunumuz görülüyor. Bu bizim için büyük sıkıntı. Zaten onların bekadan kastettikleri de budur. Ekonomi yerlerde sürünüyor. Bunu kaldıracak dermanları kalmadı. Dizlerindeki derman bittiği için hepsi kol kola girdiler. Hayatta durmaya çalışıyorlar ve kendi iktidarlarını sağlama almaya çalışıyorlar. İnşallah 31 Mart’tan sonra gerçek ana muhalefet partisi olarak DSP yapılan bütün yanlışların karşısında dimdik, kararlı şekilde duracak ve 2023 yılında da iktidar olacak.”

YAZICIK 

DSP Genel Başkanı Aksakal’ın son durağı ise Yazıcık oldu. Akşamın geç saatlerinde Yazıcıklarla bir araya gelen Aksakal şunları söyledi:

“Halk DSP’yi ve Ecevit’i özlemiş. Geldiğimiz yerler, gördüğümüz insanlar bize bunu gösteriyor. İnsanlarımız içinde bulunduğu bu durumdan kurulmak için bir çıkış kapısı arar hale geldi. Bir iktidarın 17 yılda bir memleketi ne hale getireceğini hep birlikte gördük, yaşadık. Bu ülke hepimizin, bu topraklar üstünde yaşayan insanların hepsi kardeş kardeşçe geçinmek zorunda. Bizim kavga ile görüştü ile işimiz yok. Bir tek dediniz var; yurttaşlarımız huzur içerisinde güzel bir ortamda güvenlikli bir şekilde yaşamasını istiyorum.”

“Biz yerel seçimlere giderken 31 Martı çok önemsiyoruz. Mesele sadece belediye almak değil. Ülkenin gidişatı sakat. Ülkede beka sorunu var diyenler, ülkeyi düşürdükleri durumdan çıkarmak için büyük bir güçlük çekiyorlar. İttifak kurarak seçime girmeleri bunun en temel göstergesidir. İttifak kurarak seçime girenlerin ülkeyi nereye götürdükleri belli değil. Bizim, iddia edildiği gibi kimsenin oyunu böldüğümüz yok. Biz küresel emperyalizme karşı birlikte omuz omuza yürüyelim istiyoruz. 2023 yılında cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlamak için çoşkular kabarırken birileri 2023’te cumhuriyetle hesaplaşmak için hesap yapıyor. Buna izin vermeyeceğiz. Çünkü bu topraklar kolay kazanılan topraklar değil. Dolayısıyla bu duygu yediden yetmişe bütün yurttaşlarımızın yüreğinde hala var ve dolayısıyla bu ülkenin bir tek çakıl taşına zarar gelmez.”

Diğer Haberler

TOPRAK BENLİ: “Demokrasilerde Meslek Örgütü Kapatılmaz”

               DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan TOPRAK BENLİ, …