DUYURULAR

AKSAKAL: “Alınan Tüm Kararlar Yamalama Çalışmasıdır.”

DSP Genel Başkanı Sayın Önder AKSAKAL, Merkez Bankası Para Politikası Kurulunca alınan faiz kararı üzerine bir açıklama yaptı.

Yapılanların yamalama çalışması olduğunu belirten AKSAKAL şunları söyledi :

“Döviz kurlarında bir süredir devam eden ve ekonomi yönetimi ile Cumhurbaşkanı arasındaki uyumsuzluk ve kararsızlıktan kaynaklanan yükseliş yönlü hareketleri önlemek adına Merkez Bankası Para Politikası Kurulu dün yaptığı toplantı sonucunda politika faizinin yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar verdi.
Merkez Bankasının kararı gecikmiş ama doğru bir karar olarak değerlendirilebilir.
Döviz kurlarında sınırlı ölçüde bir gerileme olsa da, kısa bir zaman zarfında eski hızına yakın bir yükselme kendini gösterecektir. Zira üretimin olmadığı sistemlerde bu sonuç kaçınılmazdır.
Yıl başından bu yana Türk Lirası dolar ve euro karşısında yaklaşık % 75 değer kaybına uğradı.
Alınan tüm kararlar yamalama çalışmasıdır. Ekonomik yapısal sorunlarımız çözülmeden nihai çözüme ve ekonomik istikrara ulaşmamız mümkün olmayacaktır. Unutulmamalıdır ki, hem dövizin yükselmesi hem de faizin artması nihayetinde enflasyonun artmasına neden olacaktır. Bu da, ortaya çıkacak büyük maliyeti yine milletimiz ödeyecek demektir.
Cumhuriyet tarihinde maalesef daha kötüsünü görmedik. Özellikle ticari hayatta yaşanan finansal sıkıntılar, enflasyon ve döviz kuru artışıyla birlikte zaman içinde vatandaşlarımızın işsiz kalmasına da neden olacaktır.
Yapısal ve köklü tedbirler biran önce alınmalı ve ortaya çıkacak maliyetlerin vatandaşımıza ödetilmemesi adına kamu çalışanları ile tüm emeklilerin maaşlarında derhal enflasyona duyarlı düzenleme yapılmalıdır.

Check Also

ÖNDER AKSAKAL CNN TÜRK’DE

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Sayın Önder AKSAKAL, 7 Eylül Cumartesi akşamı saat 21:00’da CNN …