DUYURULAR

AKSAKAL: “15 Temmuz’un Acı Sonuçlarından Ders Çıkartmalıyız”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Sayın Önder AKSAKAL, 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi’nin üçüncü yılında bir açıklama yaptı.
Dini bir cemaat kisvesi altında Devlet’in ele geçirilmeye kalkışılmasını büyük bir ihanet olarak değerlendiren AKSAKAL, “cemaatleri, tarikatları devlet içinde büyütmenin acı sonuçlarından ders almak hayati bir öneme sahiptir” ifadelerini kullandı.
AKSAKAL’ın açıklaması şu şekilde:
“Ulusumuzun kayıtsız şartsız sahibi olduğu milli egemenliğini, demokrasiyi, milletimizin huzur ve güvenliğini hedef alan 15 Temmuz darbe girişimi’nin üzerinden üç sene geçti.
Bu menfur olaydan çıkartılması gereken dersler, tüm siyasi partiler için olduğu kadar devleti yöneten siyasi iktidar için saklı durmaktadır.
Uzun yıllar boyunca devlet içinde örgütlenmiş, özellikle de 2002-2013 yılları arasında Emniyet, Yargı ve Türk Silahlı Kuvvetleri içinde ciddi bir güce ulaşmış olan Fetullahçı Terör Örgütü’nün bu darbe girişiminin asli faili olduğu açıkça görülmektedir.
Bu durum, 15 Temmuz’a giden süreçte, siyasi iktidarın sorumluluğunu da ortaya koymaktadır.
15 Temmuz’u anlamak için, FETÖ’nün devlet kademelerinde tırmanış sürecini anlamak şarttır.
15 Temmuz gecesi şehit olan vatandaşlarımızı anmak için, FETÖ ile gerçek anlamda hesaplaşmak şarttır.
Yalnızca 17-25 Aralık sonrasını ele alarak, ne bu yapı ile ne de Türkiye’yi 15 Temmuz’a götüren etmenlerle mücadele etmek mümkündür.
Demokratik Sol Parti, 12 Eylül darbesi’ne karşı dik duruşundan taviz vermeyen, darbecilere boyun eğmeyen, bu uğurda tekrar tekrar cezaevine giren, sonucunda Türk siyasetinde tertemiz bir sayfa açan onursal başkanımız Bülent Ecevit’in partisidir.
Demokrasi dışı yollar ile, üstüne üstlük bir “Dini Cemaat” kisvesi altında Devlet’i ele geçirmeye kalkışılmasını ülkemiz için büyük bir ihanet olarak görüyoruz.
15 Temmuz ile gerçek anlamda hesaplaşmanın tek yolu; demokratik ve laik Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkmaktan geçmektedir.
Dini siyasete alet etmenin, cemaatleri, tarikatları devlet içinde büyütmenin acı sonuçlarından ders almak, hepimiz için hayati bir öneme sahiptir.
15 Temmuz gecesi darbeye direnerek yaşamlarını yitiren vatandaşlarımızın, bu yapının çeşitli dönemlerde mağdur ettiği insanların anılarına ve haklarına ancak bu şekilde sahip çıkabiliriz.
Bu duygu ve düşüncelerle hain kalkışmayı bir kez daha lanetliyor, tüm demokrasi şehitlerini saygıyla anıyorum.”

Diğer Haberler

AKSAKAL’DAN ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ: “3.158 TL OLMALI”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder AKSAKAL, 2020 yılı asgari ücreti konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu. …