DSP Genel Başkanı ÖNDER AKSAKAL, Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Okulunda Konuştu.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu tarafından düzenlenen Siyaset Okulunda konuştu. “Küresel Siyaset ve Türkiye’ye Etkileri” konulu bir konferans veren AKSAKAL konuşmasında, uzunca bir zamandır Küresel Siyasetin etkisi altında bulunan Türkiye’nin, içinde bulunduğumuz süreçte kimyasının değiştirildiğini söyledi.

Türk halkının bu girişimlere sandıkta mutlaka karşı duracağına inandığını belirten DSP Genel Başkanı AKSAKAL konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler.” diyen Atatürk’ün Türk Gençliğine söyledikleri bugün maalesef adım adım gerçekleştiriliyor.

Bunu sağlamanın en etkin yolu da halkı eğitimsiz bırakmak, düşünme ve muhakeme etme yeteneğinin gelişmesini önleyecek yaşam tarzı sunmak, “adam sende”ci ruh hali, “bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” anlayışını yaygınlaştırmaktır. Bakın bugün ülkenin Milli Eğitim politikalarına?

Temel anlayış olarak dini referanslarla oluşturulmuş bir nesil yetiştirme stratejisi, hatta doğrudan dindar ve kindar nesil yetiştirme amacına yönelik programlar sürekli hayata geçiriliyor ve esasen olması gereken müsbet ilim çizgisinden toplum uzaklaştırılıyor.

Müfredatlarda değişiklik yaparak Cumhuriyet’in kurucu değer yargılarının öğretilmesi ve içselleştirilmesi yerine 15 Temmuz darbe kalkışmasının hikayesi yeni nesillerin dimağlarına yerleştirilmeye çalışılıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun sonu ile 15 Temmuz arasındaki geçen dönemi bir “fetret” dönemi.. yani bir geçiş dönemi olarak gösterip devletin 15 Temmuz’da yeniden kurulduğunu kanıksatmak istiyorlar. İçinde bulunduğumuz bu tarihsel dönemeçte, ülkede yaşanan kaygı verici gelişmeler, Mustafa Kemal Atatürk ve Türk halkının ortak mücadelesi sonucunda yedi düvele karşı verilmiş Kurtuluş Savaşı’nın ruhuna ve Demokratik-Laik Cumhuriyetimizin kazanımlarına yönelik sinsi planlar, yürürlükteki ve sadakattan ayrılmayacaklarına dair namus ve şeref üzerine yemin edilmiş Anayasa’nın sadece parlamento çoğunluğu temelinde kimyasının bozulması çalışmaları, duyarlı Türk halkının engin tecrübelerinin duvarına çarpacaktır ve Türkiye yeniden normal yaşama dönecektir.

DSP Lideri AKSAKAL konferansın sonunda katılımcıların sorularını da yanıtladı.