DUYURULAR

Komprador Sendika Ağalığına son vereceğiz!

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, 1 Mayıs “Emek ve Dayanışma Günü” için bir açıklama yaptı.

Emekçilerin hak arayışlarının bir sembolü, birlik ve dayanışma duygularını pekiştirdikleri gün olarak dünya çapında kutlanan 1 Mayıs’ın Emeğin Bayramı olduğunu, ülkemizde ve hatta bizim gibi gelişmekte olan diğer ülkelerde de özüne uygun olarak kutlanmasına hoşgörü ile bakılmadığını belirten Aksakal, sözlerini şöyle sürdürdü.

“1 Mayıs dünyada tüm emekçilerin insanca yaşam koşullarında yaşayabilmek uğruna yürüttükleri hak ve özgürlük arayışının, her yıl bir araya gelerek kutlandığı gündür. İşçi, emekçi, toplumun temel direğidir.. vazgeçilmezidir. Ama ne yazık ki gerek bizim ülkemizde, gerekse diğer gelişmekte olan ülkelerde egemen sınıf temsilcileri bu değer yargılarının örgütlülüğüne hak ettikleri hoşgörüyü göstermek konusunda oldukça cimri davranmaktadırlar. Yıllardır yaşıyoruz, bir Sendika Ağalığı sistemi yerleşik hale getirilmiş. Öncelikle bunun ortadan kaldırılması gerekir. Sendika başkanları allah selamet versin zevk-i sefa içinde, milyonlarca lira servet sahibi ve ultra lüks yaşamın göbeğinde “işçi temsilcisi” diye ortalıkta cirit atıyor. Diğer tarafta gerçek işçi kardeşim eve götürecek ekmeği zor buluyor, kredi kartının asgarisini nasıl öderim diye saçını-başını yoluyor. Bu kabul edilemez.”

İşçilerin, emekçilerin, kısacası tüm çalışanların bugün sahip oldukları hak ve çıkarlarının 1963’den itibaren ECEVİT’in Demokratik Sol felsefesi temelinde geliştirilmiş yasal düzenlemelerle sağlandığını, iktidara gelen sağ siyaset temsilcilerinin işveren- sendika ağası işbirliğiyle bu hakları sürekli geri aldıklarını hatırlatan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, DSP iktidarında bu sorunu mutlaka çözeceklerini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü;

“DSP iktidarında bu soruna mutlaka köklü bir çözüm getireceğiz. 20 sene, 40 sene sendika başkanlığı, oda başkanlığı saltanatına son vereceğiz. Adama sorsa necisin? “İşçi”. Maaşın ne 50 bin lira 100 bin lira. Mal varlığın? Milyonlarca lira. Peki senin neren emekçi kardeşim? Sen olmuşsun “komprador”. Sen İşçinin emekçinin hakkını kollayacağına kendi geleceğini garanti altına almışsın.” dedi.

Emek ve sermaye birbirini yok edecek ya da yadsıyacak değil, tam aksine birbirini güçlendirmesi gereken değerlerdir. Ne sermaye emeği, ne de emek sermayeyi yok saymamalıdır diyerek sözlerini sürdüren Aksakal, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü için şöyle dedi;

“İşçinin, köylünün, kısacası emekçinin hak ve menfaatleri doğrultusunda kurulmuş olan Demokratik Sol Parti, bu misyonunu siyasette var olduğu müddetçe yılmadan yorulmadan sürdürmeye devam edecektir. Emek en yüce değerdir. Gerçek emekçilerin bu dayanışma gününde gönlümüz onlarla birlikte. Onların bu haklı bayramlarını, kendi başka emellerine alet etmek isteyen çevreler her zaman oldu, bunu biliyoruz. Ancak Demokratik Sol Parti olarak bu mücadelenin yılmaz bekçileri ve savunucular olarak çalışmaya, emekçi kardeşlerimizle dayanışma içinde varlığımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Yaşasın emekçilerin hak arayışları, yaşasın 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı.

Check Also

DSP Lideri AKSAKAL’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için bir mesaj yayınladı. AKSAKAL’ın …