DUYURULAR

Genel Başkan Önder AKSAKAL’dan DSP ÖRGÜTLERİNE GENELGE.


15 Temmuz faşist darbe girişiminin ardından, Hükümetin tedbir ve uygulamaları çerçevesinde gündeme getirilen 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamalarına ilişkin açıklamalar üzerine aynı gün Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK’a bir mektup göndererek “Bu düşüncenize katılmamız mümkün değildir. Zira, teröristten, darbeciden, meczuptan korkarak devlet yönetilemez. 30 Ağustos Zafer Bayramı vatan topraklarını işgal güçlerinden temizleyen, onları süpürüp denize döken Şanlı Türk Ordusunun Zafer günüdür! Hiçbir gerekçe bu günün kutlanmasına engel olmamalıdır. Böyle bir karar hem devletimizi, hem de Şanlı Ordumuzu küçük düşürür, düşmanı sevindirir.” diyerek uyarmıştı.

Bu kez Sayın Bakan açıklamalarını düzeltme ihtiyacı hissederek törenlerin yapılacağını, ancak askeri araç resmi geçitleri konusundaki kaygıları nedeniyle bu düşüncesini paylaştığını belirtmişti.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Milli Savunma Bakanı’nın bu açıklamasının, halk arasındaki deyimiyle “özrü kabahatinden büyük” dedirtecek düzeyde ciddiyetten uzak olduğunu belirterek, “DSP Örgütleri 30 Ağustos Zafer Bayramı günü tören alanlarında yerini alacaktır, halkımızın da bu şanlı bayramı gönülden kutlayacağına inanıyorum.” dedi.

Genel Başkan AKSAKAL, DSP Örgütlerine gönderdiği GENELGE’de şunları söyledi:

 “Sayın İl Başkanım,

 Hükümet kanadından 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları ile ilgili ikircikli sesler gelmekte.

 Bu konuda da tepkimizi bir bildiri ile kamuoyunda paylaştık. Ayrıca, Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık’a da mektupla uyarımızı ilettik.

 İktidar, bugüne kadar hep bir oldu-bitti ile karar verdi, uyguladı. Parlamentodaki muhalefet ise “Gördünüz mü, bunu da yaptılar” teslimiyetçiliği ile seyirci kaldı.

 Bu defa Demokratik Sol Parti olarak olaylara doğrudan müdahil olacağız ve 30 Ağustos kutlamalarının kısıtlanmasına ya da yasaklanmasına müsaade etmeyeceğiz.

 Ülkemizin şerefi olan bu büyük bayram Askeriyle, Halkıyla kutlanacaktır.

 İlinizde gerek medya temsilcilerini ziyaret ederek, basın toplantıları düzenleyerek, el ilanı ve benzeri iletişim yöntemleri aracılığı ile, gerekse yetkili mercileri ziyaret ederek yüz yüze görüşmeler ile bu teşebbüse geçit vermeyecek duyarlılığı belirtmenizi, bu duyarlılığımızı diri tutmanızı, başta İlçe Örgütlerimizle koordinasyon sağlanarak toplumun bu harekete katılımı doğrultusunda öncülük etmenizi önemle rica ederim.”

 AKSAKAL, DSP Parti Meclisi Üyeleri ile de paylaştığı bu Genelge ile ilgili olarak, organizasyonun takibi ve koordinasyonu için destek ve katkılarını da istedi.

Check Also

Prof. Dr. TÜRK: “Atatürk’ün İradesine Saygısızlıktır!”

DSP Parti Meclisi üyesi Prof. Dr. TÜRK: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İş Bankası hisseleri’ konusunda Atatürk’ün ‘suiistimal’ edildiğini …