DUYURULAR

DSP Lideri AKSAKAL Manisa ve Uşak Kongrelerinde Konuşu.

Demokratik Sol Parti 10. Olağan Kurultay çalışmaları kapsamında Manisa ve Uşak Kongrelerine katılan DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL gündeme ilişkin çarpıcı tespitlerde bulundu.

27 Kasım 2016 Pazar günü toplanacak olan DSP 10. Kurultayı sonrasında, ülkenin içine düşürüldüğü bu bataktan ancak Demokratik Sol politikalarla çıkılabileceğini söyleyen AKSAKAL, “Türkiye son onbeş yılda önemli ölçüde geri götürüldü, Akparti Hükümetine sıfır terörlü bir ülke teslim etmiştik  bugün neredeyse her gün şehit haberiyle uyanıyoruz” dedi.

Uluslar arası egemen sistemin, ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafyada yeni bir devlet yapılanması arayışında olduğunu, bu konudaki düşüncelerini de esasen hiçbir zaman saklamadıklarını, 2002 yılında Başbakanımız Ecevit’in bileğini bükemeyenlerin O’nu hastalandırarak yönetimden uzaklaştırmaya çalıştıklarını, sonuçta bunu başarabildiklerini söyledi. AKSAKAL konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ecevit Irak’ın işgaline onay vermeyince hedef tahtasına konuldu ve iktidardan uzaklaştırıldı. Bugün milyonlarca müslümanın katledildiği ve bölgemizdeki doğal kaynakların üzerine çöreklenecek stratejinin uygulamaya konulduğu bir dönemi yaşıyoruz. Yurdumuzun doğu ve güney sınırlarında yaşananların toplumun dikkatinden kaçırılması amacıyla lüzumsuz konular kamuoyunun gündemine taşınıyor. Bunlardan biri de Başkanlık sistemi tartışmasıdır, bunu anlamakta güçlük çekiyoruz..nedir bu başkanlık hevesinin altında yatan asıl gerekçe? Başkanlık gelince asgari ücret 4.000 lira mı olacak, eğitim, sağlık parasız mı olacak..yoksa gençlerimiz üniversitelere sınavsız mı girecek?” dedi. Kavramların peşine takılmadıklarını belirten DSP Genel Başkanı AKSAKAL konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Nedir bu Başkanlık dayatması? <Bugün Cumhurbaşkanı zaten Başkan.. Cumhurun başkanı. Başkanlık gelince asgari ücret 4 bin lira mı olacak.. gençlerimiz Üniversitelere sınavsız mı girecek, yoksa sağlık, eğitim parasız mı olacak? Gerçekten özgürlükler ve insan hakları konusunda bir güvenceyi verebiliyorsan, insanların geleceğe dair kaygılarını ortan kaldırıp gelişmiş çağdaş medeniyetler seviyesinde bir hayat standardını taahhüt ediyorsan, laikliği ve kuvvetler ayrılığı ilkesine sıkı sıkıya sarılacağına söz veriyorsan senin adın ister Başkan olsun, isterse Kral bu bizi bozmaz. İngiltere’de, Danimarka’da, Belçika’da, Norveç’de krallık var.. ama oralarda Krallar halkını ve insanları “krallar” gibi yaşatıyor.”dedi.

Bugün işbaşında olanların geçmişte “Komünistler Moskova’ya” diye slogan atarak, Amerikan 6. Filosuna karşı duran yurtsever, devrimci, milliyetçi Türk gençlerine saldırdıklarını, katlettiklerini fakat bugün aynı zihniyetin ve kişilerin kurtuluşu Moskova’nın ipine tutunarak aradıklarını ibretle izliyoruz. İlahi adalet denilen şey bu olsa gerek.” diyerek sürdürdüğü konuşmasını şöyle tamamladı;

“Değerli arkadaşlar.. kim ne derse desin, Demokratik Sol Parti ilk seçimlerde mutlaka parlamentoya girecektir, bundan en küçük bir şüphem yok. Önemli olan bu bataktan ülkeyi nasıl çıkaracağız konusu gündeme gelecek.. ki biz açıkça şunu ifade ediyoruz, Türkiye Cumhuriyeti devleti büyük bir devlettir, köklü geçmişi olan bir devlettir, böyle 3-5 çapulcunun bölgemizde kurdukları hayallere pabuç bırakacak bir devlet değildir. Kapılarımızı kapatalım ve azıcık da “dik duralım” dedi.

Daha sonra Hakkari’de şehit olan Süleyman Aydındağ için Eşme Kolonkaya köyüne giderek ailesine ve yakınlarına Başsağlığı ziyareti yapan AKSAKAL, Şehidin babası İbrahim Aydındağ’a sabır ve metanet dileklerini ifade ederek köyden ayrıldı.

Check Also

AKSAKAL: “Böyle Tedbirler Ancak Yeni Krizlerin Habercisi Olabilir.”

DSP Genel Başkanı sayın Önder AKSAKAL, Hazine ve Maliye Bakanı sayın Berat ALBAYRAK tarafından kamuoyuna …