DUYURULAR

DSP Genel Başkanı ÖNDER AKSAKAL’ın 19 MAYIS Bayramı Açıklaması.

97 yıl önce başlayan ve laik-demokratik Cumhuriyetin ilanıyla sonuçlanan Ulusal Kurtuluş mücadelesinin bugün getirildiği nokta, neredeyse yeniden başa dönülmüş görünümdedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kuruluş ilkeleriyle taban tabana zıt fikirlerin temsilcileri ve Cumhuriyet’le hesabı olan zihniyetlerin tahakkümü altında bir yaşam savaşı sürdürmektedir.

Bugün parlamentoda bulunup Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılık ve anayasaya sadakatten ayrılmayacağı konusunda her türlü mukaddesatı üzerine yemin edenlerin, parlamenter rejimi değiştirmeye yeltenmekten, ülkenin üniter yapısının tartışmaya açılmasına kadar birçok garabetin içinde olduğuna tanıklık ediyoruz.

Uluslararası arenada itibarı zedelenmiş, komşularının tümüyle sorunlu ve hatta egemen devletlerin inayetine mahkûm bırakılmış bir Türkiye, ulusal kurtuluş mücadelesinin başkomutanı Mustafa Kemal’in ve kahraman silah arkadaşlarının vücuda getirdiği Türkiye değildir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında, laiklik düşmanı terör örgütlerinin tehditlerinden korunmaya çalışan bir Türkiye, Atatürk’ün kurduğu Türkiye olamaz.

Bu durum Türk milleti için bir züldür!

Demokratik Sol Parti tüm bu olumsuz tabloya rağmen, Atatürk’ün yolunda, Ecevit’in ışığında Tam Bağımsız Türkiye idealini gerçekleştirme mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.

Yeniden demokrasi ve halkın hâkimiyetinin tesis edildiği bir ortamda daha özgür ve daha güçlü Türkiye özlemi ile 97 yıllık mücadele ruhunun kendisine emanet edildiği Türk Gençliği tarafından tereddütsüz yüceltileceğine olan inancımla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.

Check Also

DSP Lideri AKSAKAL’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için bir mesaj yayınladı. AKSAKAL’ın …