DUYURULAR

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL’dan TBMM ’ye ziyaret.

 

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder AKSAKAL beraberindeki heyetle birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’ı ziyaret etti.

Demokratik Sol Parti’nin Anayasa değişikliklerine ilişkin çalışmalarını, TBMM Başkanı ve parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerin Genel Başkanlarına iletmek üzere yürütülen süreç kapsamında,  CHP’den sonra TBMM Başkanlığını ziyaret eden Önder Aksakal, Anayasa değişikliği önerilerinin yer aldığı dosyayı da TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a verdi.

Önder AKSAKAL ziyaretteki konuşmasında, Demokratik Sol Parti’nin bugün itibariyle parlamento çatısı altında olmasa da gündeme ve ülke sorunlarına yönelik çalışmalarını kesintisiz sürdürdüğünü, esasen bir siyasi partinin de misyonunun bu olduğunu belirterek, görüşme talebine olumlu yanıt verdikleri ve kabul ettikleri için İsmail Kahraman’a teşekkür etti.

2010 yılında yapılan Anayasa Referandumu döneminde de Demokratik Sol Parti olarak katkılarının bulunduğunu, gerçekleşen Anayasa değişikliğine ilişkin yaklaşık 22 maddenin DSP önerileri olduğunu hatırlatan AKSAKAL sözlerini şöyle sürdürdü; “Anayasa bir toplumun yaşamsal zeminini oluşturan kurallar dizisidir. Anayasamızın ilk dört maddesi çağdaş dünyanın da özenle koruduğu ve hatta geliştirdiği bir çerçeveyi oluşturmaktadır. “Darbe Anayasası” olarak adlandırılmış olsa da 112 kez yapılan değişikliklerle 87 maddesi yenilenen Anayasamızda bir kısım antidemokratik uygulamaların daha ortadan kaldırılması, gerek Cumhurbaşkanı’nın 1100 üyeden oluşturulacak Cumhuriyet Kurultayınca seçilmesi, gerek HSYK’nın yapısının Yargı Özyönetim modeli haline getirilmesi, 2010 referandumunda grev hakkı elinden alınan Kamu Çalışanlarının haklarının yeniden tesisi edilmesi, YÖK’ün yerine Yükseköğretim Koordinasyon Kurulu oluşturulması gibi başlıkların da yer aldığı 35 maddelik önerilerimizin, meclisin çalışmalarına ışık tutacağına inanıyoruz ve dikkate alınmasını istiyoruz.” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ise konuşmasında, Demokratik Sol Parti’nin Türkiye siyasetinde önemli bir yere sahip olduğunu, bunu kimsenin inkar edemeyeceğini belirterek, “DSP, DSP’dir. Bugüne kadar ülke sorunlarına karşı duyarlılığı ve yapmış olduğu çalışmalarıyla sağladığı katkı yadsınamaz. Bu değerli çalışmalarınızdan ve ziyaretinizden dolayı size teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL’ın ziyaretinde kendisine Genel Sekreter Abbas DENİZ, Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Sami TÜRK eşlik ettiler.

DSC_0980

Check Also

DSP Lideri AKSAKAL’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için bir mesaj yayınladı. AKSAKAL’ın …