DUYURULAR

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL’dan CHP’ye ziyaret.

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder AKSAKAL beraberindeki heyetle birlikte Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu CHP Genel Merkezinde ziyaret etti.

Demokratik Sol Parti’nin Anayasa değişikliklerine ilişkin çalışmalarını, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin Genel Başkanlarına iletmek üzere yürütülen süreç kapsamında ilk olarak Cumhuriyet Halk Partisi’ni ziyaret eden Önder Aksakal, Anayasa değişikliği önerilerinin yer aldığı bir dosyayı da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na verdi.

Ziyaret ve görüşme sonrasında basın mensuplarına da bir açıklama yapan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, ülke gündemini meşgul etmeye yönelik sözde “Yeni Anayasa” konulu nafile bir çalışmanın varlığına dikkat çektikten sonra açıklamasına şöyle devam etti; “Bilindiği gibi son zamanlarda iktidar partisi ve sayın Cumhurbaşkanı tarafından ülke gündemini değiştirme amacına yönelik nafile bir konu ortaya sürülmüştür. Sözde “Yeni Anayasa” adı altında yürütülen bu çalışmaların esasen karşılığı yoktur. 1982 yılında dönemin darbeci yönetimi tarafından hazırlanarak yürürlüğe sokulan mevcut anayasamız da bugün itibariyle “darbe anayasası” niteliğinden de oldukça arınmıştır. Geçen zaman içinde yapılan değişiklikler elbette tam anlamıyla demokratik bir anayasa ortaya çıkarmıştır denilemez ise de, DSP olarak bu kez yaklaşık 35 madde içeriğinde bazı değişikliklerin yapılmasıyla uluslararası düzeyde de kabul gören insan hak ve özgürlüklerini kapsayan bir niteliğe kavuşmuş olacaktır.” dedi.

Önder AKSAKAL konuşmasında, Demokratik Sol Parti’nin ülkenin ve toplumun her türlü ihtiyacına yönelik tespit ve çözüm önerilerinin olduğunu, 2010 yılında gerçekleşen Anayasa Referandumu döneminde de 26 maddelik bir çalışmayı o gün parlamentoda bulunan siyasi partilerle paylaştıklarını, bunlardan 22 tanesinin anayasada yer aldığını hatırlatarak şöyle devam etti: “O tarihteki çalışmamızın içerisinde Anayasa Mahkemesi ve HSYK’nın yapısı konusunda ayakları yere basan gerçekçi önerilerimiz olmuş, ancak dönemin Başbakanı bu iki konuda farklı amaç ve hedefler belirlediği için önerilerimiz karşılık bulmamıştı. Oysa o günkü Başbakan bugün Cumhurbaşkanı sıfatıyla, yaptıkları yanlışı itiraf etmek durumunda kalmış ve yeni arayışların içine girmiştir. DSP üretken bir partidir, ülkeyi ilgilendiren konularda çalışmalarımızı sürdüreceğiz, kendilerine görüşme talebinde bulunduğumuz diğer siyasi partilerden de yanıt geldiğinde onlara da bu çalışmalarımızı takdim edeceğiz.” dedi.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL’ın yaklaşık 50 dakika süren bu ziyaretinde kendisine Genel Sekreter Abbas DENİZ, Genel Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Hikmet Sami TÜRK ve Dr. Hasan ERÇELEBİ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ise Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır ve TBMM CHP Grup Başkanvekili Levent Gök eşlik ettiler.

Sonraki Önceki

DSC_0846

DSC_0850

DSC_0863

DSC_0909

DSC_0887

Sonraki Önceki

Check Also

DSP Lideri AKSAKAL’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için bir mesaj yayınladı. AKSAKAL’ın …