DUYURULAR

DSP Genel Başkanı ÖNDER AKSAKAL, Milli Anayasa Hareketi Heyetini Kabul Etti.

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Milli Anayasa Hareketi Yönetim Kurulu Başkanı TBMM Eski Başkanvekili Hasan KORKMAZCAN başkanlığındaki heyeti DSP Genel Merkezinde kabul etti.

Milli Anayasa Hareketi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan KORKMAZCAN, DSP Genel Başkanlığına seçilmesinden dolayı Önder AKSAKAL’ı kutlayıp başarı dilekleriyle başlayan konuşmasında, Türkiye’nin çok önemli günler yaşadığını, devlet yapısının bu denli deforme edildiği bir döneme rastlanılmadığını, Yeni Anayasa adı altında yürütülen çalışmaların Türkiye Cumhuriyeti’nin topyekün tasfiyesi anlamına geldiğini belirtti. Oluşturdukları hareketin, farklı siyasal görüşlere sahip olan ve yaşamı boyunca farklı siyasal kurumların çatıları altında yurttaşlık görevlerini yerine getirmiş Türk vatandaşları olarak bu haddini bilmez saldırganlığa karşı direnme ve ulusal/milli hukukumuzu savunma kararlılığında olduğunu anlatan KORKMAZCAN sözlerine şöyle devam etti;  “AKP iktidarının bugün ortaya koyduğu oldu-bitti uygulamalarını kabullenmemiz mümkün değil. Parlamentoda bu gidişe engel olabilecek bir muhalefet yapısı da maalesef görünmüyor. Ancak Cumhuriyet’in temel değerlerine ve Atatürk ilkelerine sahip çıkabilecek yurtsever bir muhalefet yapısına ihtiyaç var. Milli Anayasa Hareketi olarak böyle bir yapının oluşmasına her türlü katkıyı vermeye hazırız.” dedi.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Konuşmasında ayrıca Demokratik Sol Parti’nin “Yeni Anayasa” tanımını reddettiğini, 12 Eylül rejimi tarafından halka dayatılan 1982 Anayasası’nın da bir çok maddesinin süreçte değiştirildiğini, bu değişikliklere DSP olarak her defasında katkı koyduklarını, 2010 yılı Anayasa referandumunda gerçekleşen değişikliklerin 22 maddesinin DSP önerileri olduğunu belirterek, bu dönemdeki çalışmalara da esas olmak üzere anayasanın 32 maddesi üzerinde 35 değişiklik önerilerini içeren bir dosyayı Milli Anayasa Hareketi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan KORKMAZCAN’a sundu.

AKSAKAL konuşmasına şöyle devam etti; “Toplumun tüm kesimlerinin parlamentoda temsilinin sağlanması konusu siyasetin en acil çözmesi gereken sorundur. Başta ana muhalefet olmak üzere, diğer muhalefet partiler seçim barajının tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalarını hızlandırmalı ve seçim kanununda yapılacak bu değişikliğin de ilk genel seçimde uygulanabilmesi için anayasaya geçici madde konulmasını sağlamaları gerekir. Bu onların omuzlarında tarihsel bir sorumluluktur. Aksi halde, toplumun tümü tarafından kabul görmüş, ECEVİT’in şahsında dürüst, yurtsever, temiz siyasetin timsali olmuş Demokratik Sol Parti bu yapılanmaya öncülük edecektir. Bu konuda ne bir tereddütümüz, ne de bir ön yargımız yoktur.” dedi.

Kabulde Hasan KORKMAZCAN ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Yaşar OKUYAN, Ulusal Strateji Merkezi Başkanı Emekli Tümgeneral Naci BEŞTEPE, Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı Emekli Korgeneral Erdoğan KARAKUŞ da yer aldılar.

Check Also

DSP Lideri AKSAKAL’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için bir mesaj yayınladı. AKSAKAL’ın …