DUYURULAR

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Kocaeli İl Başkanlığında Açıklama Yaptı

“DSP YANINIZA BIRAKMAYACAK!”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal, 14 yılda ülkenin getirildiği noktanın iç açıcı olmadığını belirterek, “Ak parti, 2002 yılında bataktan çıkarılmış, ekonomisi düzeltilmiş, terör bitirilmiş olarak devraldığı ülkeyi 14 senede yeniden dibe vurdurmuştur.” dedi. Genel Başkan Aksakal, iktidara geldiklerinde laik cumhuriyete, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı kalacaklarına, Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacaklarına milletin önünde namusu ve şerefi üzerine yemin edenlerin, bu yemini unuttuklarını kaydetti.

DSP lideri Aksakal, Kocaeli İl Başkanlığı’nda basın mensuplarıyla buluştu. İl Başkanlığını ziyarette Türkiye gündemine dair çarpıcı açıklamalarda bulunan DSP lideri, “Bu ülkeyi yönetenlere sesleniyorum; Biz Türk milletiyiz! Vatanına, bayrağına, inancına sıkı sıkıya bağlı insanlarız. Yemin bizim kültürümüzde namustur. Ama sizlerin bu ettiğiniz yeminin içeriğinde yer alan bütün unsurlar bugün tartışılır durumdadır.  Demokratik Sol Parti olarak bunu kimsenin yanına bırakmayız unutmayın!” diye konuştu.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, partisinin Kocaeli İl Başkanlığında yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“AKIL TUTULMASI YAŞIYORUZ”

“Her gün ayrı bir akıl tutulması örneğinin yaşandığı ülkemizde, olayların neresinden tutsak elimizde kalıyor. Bu devlet, bu millet, tarihi boyunca hiçbir dönemde bu denli bağımlı bir yapıyla yönetilmedi. Bu devlet, bu millet, tarihi boyunca hiçbir dönemde, kendi kimliğine, kişiliğine, milli-manevi ve ahlaki değerlerine bu denli karşı insanlarca yönetilmedi.

Bunları konuşmaktan, bu konuları tartışır olmaktan utanç duyuyoruz. 14 yılda ülkenin ve toplumun getirildiği manzaraya bakar mısınız? Ekonomik kalkınmaya, üretimin artırılmasına, toplumun refah seviyesinin yükseltilmesine yönelik elle tutulur tek bir çalışma yok. Terör almış başını gidiyor. Her gün şehit cenazeleri kaldırılıyor yurdun dört bir yanında.

Sayın Cumhurbaşkanı, “ben gidersem devlet yıkılır” diyor, parlamentoda PKK’nın sesi olan muhalefet partisi ise “HDP olmazsa Türkiye biter” diyor. Türkiye’yi bu denli aciz, çaresiz ve sahipsiz zannediyorlar. Sistemin rayından çıkmasını, tecavüzlerle, cinayetlerle, yolsuzluklarla, terör belasının topluma yaşattıklarını, sözde yeni anayasa, sözde başkanlık gibi sübjektif haberlerle örtebileceklerini sanıyorlar.

Ama artık halk bunlara inanmıyor. Ak parti, 2002 yılında bataktan çıkarılmış, ekonomisi düzeltilmiş, terör bitirilmiş olarak devraldığı ülkeyi 14 senede yeniden dibe vurdurmuştur. “Rant ekonomisini” mübah sayan, devletin de, vatandaşın da bundan pay almasını makul gören bir zihniyet devleti yönetiyor. Dolayısıyla bu yaklaşımın, yaşanan onca facianın da sapkınlığın da kaynağı olması inkâr edilebilir mi?

“ETTİKLERİ YEMİNİ UNUTTULAR”

İktidara getirildiklerinde, devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü koruyacaklarına, hukukun üstünlüğüne, laik cumhuriyete, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacaklarına, Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacaklarına milletin önünde namusu ve şerefi üzerine yemin edenler, ettikleri bu yemini “bir ayakları havada etmiş gibi” gayet rahat, gayet pişkin bir şekilde unutmuş görünüyorlar.

Bu ülkeyi yönetenlere sesleniyorum; Biz Türk milletiyiz! Vatanına, bayrağına, inancına sıkı sıkıya bağlı insanlarız. Yemin bizim kültürümüzde namustur. Ama sizlerin bu ettiğiniz yeminin içeriğinde yer alan bütün unsurlar bugün tartışılır durumdadır.  Demokratik Sol Parti olarak bunu kimsenin yanına bırakmayız unutmayın!

Şimdi, bu yemini unutanlardan biri de kalkmış; “Bundan sonra sıra anayasanın Ak parti tarafından projelendirilmesi ve halk oylamasıyla anayasa normuna dönüşmesine kalmıştır.” diyor.  “Anayasasının yürürlükten kaldırılması yeni anayasanın yapılmasından, yapılmış olmasından daha önemlidir.” diyor. “Yeni anayasa yapmasak dahi bu parlamentonun kurucu iktidar yetkisi içerisinde yürürlükteki anayasayı yürürlükten kaldırması gerçek bir demokratik kazanım olacaktır. 5 yıl, 2 yıl, 3 yıl anayasasız kalabiliriz.” diyor.

“BU MEMLEKETTE SADECE AK PARTİLİLER Mİ YAŞIYOR?”

Niye? Bu memlekette sadece Ak partililer mi yaşıyor? Bu halk seni o meclise gönderirken anayasayı ortadan kaldır diye mi gönderdi? Seçim beyannamelerinde “iktidara geldiğimizde anayasayı kaldıracağız, kendi kafamıza göre bir anayasa yazacağız” mı demiştin de bu milletin oyunu almıştın? Bakar mısınız vatandaşa? Sorsanız adı Anayasa Profesörü. Peki, soyadı İyimaya. Bu nasıl mayadır, bu nasıl anayasa profesörlüğüdür, bu nasıl milletvekilliğidir anlamakta güçlük çekiyoruz.

Hani milletvekili yemini ederken ortaya koyduğun namus, şeref nerede kaldı? Peki, ben buradan soruyorum; “Bu anayasayı ortadan kaldırırsan sen neyin profesörü olacaksın?”

Artık görülüyor ki, 14 yılın sonunda gelinen noktada artık maya iyi maya olmaktan çıkmış, maya bozulmuştur. Bu mayayla yapılacak hamurdan ekmek olmaz. Parlamentodaki muhalefet partileri vaziyet almalıdır, bu kötü gidişatın sorumluluğu en az Ak parti kadar onların da omuzlarındadır. Yarın hesap günü geldiğinde kulun adaletinden kaçanlar, Allah’ın adaletinden kaçamayacaklardır.”

Sonraki Önceki
932ed32f-cd55-417f-8ebd-2add1f4cbee2
Sonraki Önceki

Check Also

DSP Lideri AKSAKAL’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için bir mesaj yayınladı. AKSAKAL’ın …