DUYURULAR

DSP Genel Başkan Yardımcısı FEYZİBEYOĞLU: “Göreviniz Çözüm Üretmektir.”

Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı İhsan FEYZİBEYOĞLU, Cumhurbaşkanı Tayyip ERDOĞAN’ın, “Şanghay Beşlisi” çıkışına ilişkin olarak bir açıklama yaptı.

Türkiye’nin 160 yıl öncesinden yüzünü batıya çevirdiğini, Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği Çağdaş Medeniyetler Seviyesi kavramının da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Pakistan ve Özbekistan gezisini tamamlayan sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türkiye’ye dönerken uçakta verdiği demeçte ‘Mesele şu; Türkiye bir defa kendini rahat hissetmeli. “Benim için varsa, yoksa Avrupa Birliği” dememeli. Benim kanaatim bu. Yani, bazıları eleştiriyor olabilir ama, ben de kendi kanaatimi söylüyorum. Mesela, “Şanghay 5’lisi içerisinde Türkiye niye olmasın?” diyorum.’ demiştir.

Bu sözler 1856 Paris Antlaşması’ndan itibaren Avrupa’nın bir parçası olan Türkiye’nin yüzünü batıdan doğuya çevirmesi için atılmış bir adım niteliğindedir.

Bulunduğu makam ne olursa olsun hiçbir devlet adamının buna gücü yetmez.

Şimdiye kadar hiçbir hükûmet döneminde gündeme gelmemiş böyle bir anlayış hiçbir şekilde kabul edilemez.

Memleketimizi asrileştirmek istiyoruz. Bütün mesaimiz Türkiye’de asrî, binaenaleyh batılı bir hükûmet vücude getirmektir. Medeniyete girmek arzu edip de, batıya yönelmemiş, millet hangisidir?’ diyen Büyük Atatürk’ün  izinden giden tüm aydınların böyle bir düşünceyi şiddetle reddedeceklerinden kuşku yoktur.

Bu demeç özellikle ekonomik alanda sıkıntıların yaşandığı bir dönemde olumsuz sonuçlar yaratacak niteliktedir.

Türk Lirasının yabancı paralar karşısında yüksek oranda değer kaybetmesinin ve risk priminin son bir ayda yüzde 15 oranında yükselmesinin en önemli nedeni; iç siyasette yaşanan gelişmeler, temel hak ve özgürlüklerin KHK’ler ile sınırlandırılmaya çalışılması, rejimde demokrasiyle bağdaşmayan nitelikte değişiklikler yapma niyeti, terörün önlenememesi, jeopolitik riskler, sınır ötesi sorunlar ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin giderek gerilmesidir.

Sayın Cumhurbaşkanına düşen görev alternatif  bir adres aramak ve Türkiye’nin yüzünü doğuya çevirmek değil bu sorunların çözümü için gayret göstermektir.”

Check Also

AKSAKAL İzmir’de Konuştu: “Halkın Karşısına Başı Dik Çıkabilecek Tek Parti DSP’dir!

DSP Genel Başkanı sayın Önder AKSAKAL, İzmir İl Örgütünce düzenlenen Demokratik Sol Parti’nin 33. kuruluş …